Несесер

Пилингът – видове и начин на употреба

Най-общо различаваме три типа пилинг: механичен, химичен и ензимен

Пилингът – видове и начин на употреба

Не е тайна, че пилингът е свързан с отстраняването на „мъртви” клетки от повърхността на кожата. Като най-общо различаваме три типа пилинг: механичен, химичен и ензимен.

При механичния пилинг се заемаме със сериозната задача да отстраним роговите клетки чрез механично третиране. Ексфолиантите съдържат фини абразивни частици, които с помощта на масажните, механични движения излющват кератиноцитите и изглаждат кожата. Резултатът е по-гладка кожа и естествено стимулиране на самообновяването на кожата, която остава свежа и нова. Всички следващи козметични продукти, които ще ползваме, ще бъдат с по-добро проникване и съответно с оптимизирана ефективност. Трябва да помним обаче, че ексфолирането не е ежедневна терапия. При нормална към суха кожа можем да го прилагаме не по-често от 1-2 пъти в седмицата, а при комбинирана към омазняваща се – 2-3 пъти в седмицата.

Ако кожата ви е много тънка и фина – подберете ексфолиант с фини частици, ако наблюдавате възпаления по кожата, в никакъв случай не посягайте към този тип продукти, защото рискът да разнесете инфекцията по цялото лице ще е голям. Зоната на околоочния контур и устните пък изисква специализирана грижа, така че се постарайте да я избягвате. [[quote:0]] Химичният пилинг е другият начин за отстраняване на повърхностните клетки, което се случва с помощта на белтъчната връзка, която ги задържа. Най-често се използват AHA /Alpha Hydroxy Acid- Алфа Хидрокси Киселини/, които се добиват по естествен или синтетичен начин. Най-често в козметиката се използват растителни киселини, извлечени от цитрусови култури /портокал, лимон, мандарина/, млякото също е богат източник на АНА.Това обяснява факта, че Клеопатра е била съпровождана от стадо магарици, осигурявали й вълшебната млечна вана за гладка и сияйна кожа.

Активни синтетични киселини са гликоловата и салициловата, но е важно да следите концентрацията им. Тя предопределя и употребата на продукта – ниските концентрации са подходящи за домашна употреба, но високите са за професионалистите - с тях могат да бъдат отстранени дори белези, груб кожен релеф и пигментации. Помнете, момичета – чувствителната и фина кожа не обича химичния пилинг.    

Микродермабразиото е комбинация от механичен и химичен пилинг, подходящ за бързо обновяване на кожата, активизиране на регенерацията, изглаждане на кожата и борба с пигментацията. Най-походящ сезон за прилагането му е края на есента-зимата - до ранна пролет или иначе казано – периодът, в който слънчевото греене не е активно. Терапията се предлага, както в професионални дерматологични центрове, така и за домашна употреба и може да бъде реализирана чрез комбинация от козметични продукти или симбиоза между продукт и машина.

Продължителността е най-често с едномесечна употреба и изисква специална подготовка. Необходимо е да преустановите излагането на слънце или солариум 15 дни преди да започнете да третирате кожата. Задължително използвайте дневен крем за лице с висок слънцезащитенен фактор (SPF 50+) по време на микродермабразиото и месец след това, в противен случай се крие риск от хиперпигментация. Ако кожата ви е фина и чувствителна, бъдете предпазливи – терапията може да бъде агресивна. [[more]] Последният вариант е ензимният пилинг – плод на иновативни технологии и истински еликсир за всяка кожа, особено за фината и чувствителна. Благодарение на силата на ензимите, отстраняването на повърхностните клетки е изключително деликатно и ефективно. Резултатът е, че кожата остава ревитализиране и съживена, а сивкавият тен е отстранен и заместен от изискано сияние. Продуктите с ензимна технология могат да бъдат използвани ежедневно дори при фина и чувствителна кожа.