Начин на живот

Каква е историята на "Коледните календари"?

Коледна традиция, датираща още от 19 в.

Приканващи с красивия си дизайн и изненадите, които ще намерим зад номерираните им прозорчета, Коледните календари на dm са перфектен подарък за всеки, който обича нетърпеливо да очаква следващата малка радост. 

Отброяването на дните до Коледа обаче не е явление на съвремието ни, датира още от 4 в.сл.Хр., когато в рамките на 4 седмици хората, готови да сменят вярата си, се приготвяли за своето християнско кръщение. На английски advent идва от латинската дума за "идване" или "пришествие", но advent първоначално означава периода, започващ от първата неделя след фестивала на св. Андрей Първозвани, първия от апостолите, и продължаващ през следващите три недели. Сега обаче advent календарите се свързват с очакването на Рождество на 25 декември. 

Сегашните Коледни календари отброяват дните от 1 до 24 декември включително, но тази традиция започва в средата на 19 в., когато протестантите в Германия отбелязвали с тебешир по вратите дните до Коледа или палели свещ за всеки ден до празника. 

Джерард Ланг се смята за производителя на първия принтиран Коледен календар в началото на 20 в. Той е бил вдъхновен от изобретение на майка си и включил 24 цветни картинки, прикрепени към картонените вратички, които са се превърнали в емблема на този тип календари. През Втората световна война, Коледните календари за кратко излизат от производство, поради недостиг на картон. Традицията обаче е възстановена скоро след това.  

Днес можем да се сдобием с Коледен календар от най-близката дрогерия dm и да отброяваме дните до Коледа, отваряйки малките прозорчета, зад които стоят неочаквани изненади. Традиционно това са шоколадови изделия, но вече не е задължително – много козметични брандове предлагат advent календари преди Коледа, като зад всяка дата се крият мини козметични продукти. Единственото правило е да отваряме само по едно прозорче на ден!

 

С подкрепата на dm