Начин на живот

Как портокаловите кори се превръщат в биочаши?

Какво ще кажете за един фреш от портокал?

Прясно изцеденият портокалов сок е търсен и желан от клиентите в кафенетата по целия свят. Машините, които виждаме по тези места, често изстискват портокалите по един обикновен начин, които позволяват на потребителя да види как сокът се прави в реално време. Само че след такова изстискване, останалите портокаловите кори у нас не отиват за разделно събиране на биоразградими отпадъци, а в обикновения контейнер за смет. Международната дизайнерска фирма Carlo Ratti Associati извежда непосредствеността на опита на друго ниво. Feel the Peel е прототипна машина, която използва портокаловите кори за създаване на биопластични форми, оформящи чаши за сока, направен от собствените вътрешности на чашите. Малко странно звучи, но на практика е точно така.

От Carlo Ratti Associati (CRA) обясняват, че машината с приблизителна височина от 9 фута, обработва 1500 портокала, а корите се натрупват в долното ниво. Корите се сушат, смилат се и се смесват с полилактична киселина, за да се образува биопластична маса, която след това се нагрява и разтопява, така че вграденият 3-D принтер да може да оформи всяка чашка за рециклиране. От CRA споделят, че ще продължат да развиват идеята и обмислят да създадат дрехи от портокалови кори в бъдеще.

Можете да следвате техните начинания и широкообхватните проекти в Instagram и Twitter. Ако ви е харесала идеята за Feel the Peel, разгледайте и конусовидните френски държачи за пържене, направени от картофени кори, проектирани от Simone Caronni, Paolo Stefano Gentile и Pietro Gaeli, както и контейнерите за тоалетни принадлежности на Mi Zhou, изработени от сапун.

Всичко, направено с грижа за околната среда, е вдъхновяващо и само можем да се надяваме такива машини да се появят скоро и у нас.

 

Не хвърляйте костилките от авокадо, превърнете ги в изкуство!