Общество

Капитан Америка не одобрява хетеро парада!

Крис Евънс и други публични личности коментират евентуален "Straight Pride"в Бостън

Изненадващо, но все пак факт – “хетеро прайдът” не е само българско явление. За съжаление, никога няма да разберем дали участниците са планирали да се разходят по централните улици на града в костюми и булченски рокли, подобно на варненци през изминалите няколко години, за да можем да възкликнем с национална гордост, че чужденците ни копират. Бостън отказва разрешително на групата “Суперщастлива забавна Америка”, която иска да проведе “хетеро прайд” в града през лятото. Председателят на групата обаче не е щастлив от този отказ и споделя във Фейсбук, че е подал оплакване за дискриминация.

Мемета и шеги заляха Туитър в отговор на новината и дори някои публични личности се включиха с коментари. Изгряващата звезда на американската политическа сцена, известна с умелата си употреба на социалните мрежи, Александрия Окасио-Кортез също направи изказване в Туитър. Окасио-Кортез пита дали Straight Pride ще бъде като “Шантав петък” – сценарий, в който ЛГБТИ и хетеро общността си разменят местата и всички книги, филми, истории и новини ще включват предимно ЛГБТИ хора и гледни точки.

 


 

Актьори като Елис Бауман също използваха случая да се пошегуват. Елис, която участва в инди филми като “Почти възрастни” и “Кармила”, споделя в Туитър, че е объркана от новината за Straight Pride: “Объркана съм, мислех, че вече има Straight Pride , не е ли това  Coachella?”

Най-показателната реакция обаче е на Крис Евънс, a.k.a. Капитан Америка, който туитва:

"Еха! Чудесна инициатива, момчета! Само една мисъл, вместо “хетеро прайд” парад, какво ще кажете за това: „Отчаяно се опитваме да заровим собствените си гей мисли, като се държим хомофобски, защото никой не ни е научил да сме на ти с емоциите си като деца”? Какво мислите? Твърде експлицитно?" 

 


 

В последващ свой туит Евънс казва, че хората, които искат Straight Pride шествие, не разбират произхода и смисъла на Прайд и призовава вместо да се гневят, да направят място за емпатия и израстване.

 


 

Прайд започва през 1970 г. в Ню Йорк като протестно шествие срещу произвола на “моралната полиция”, която по това време претърсва клубове и си служи с насилие срещу гей хората, които се събират в неофициалните гей барове на града. Прайд шествията имат своята история и корени в движенията за равенство през 60-те и 70-те години на 20 век, те не започват като карнавал, а като протест с политически искания и продължават да съществуват в контекст, в който насилието над ЛГБТИ хора все още е показател за съществуващи предразсъдъци и омраза.

 

Известните личности имат много какво да кажат