Начин на живот

Тайните истории на Поп, Дама, Вале и Асо

Слагаме картите на масата

Тайните истории на Поп, Дама, Вале и Асо

Какво знаем за картите, които раздаваме, когато играем с приятели?

Първите карти се появяват преди повече от 4000 години. И докато историците спорят за точния им произход – дали са създадени за първи път в Китай или в Арабските страни, с момичетата си поговорихме,  разбърквайки тестето. 

Образ, подобие и символ

Както знаем комплектът карти за игра се нарича тесте или колода,  с 52, 36 или 32 карти със стандартен размер, който е 5,72 х 8,89 см. Всяка една има цвят (черно или червено), символ (Купа, Пика, Каре и Спатия), образ (Поп, Дама, Вале, Асо), а подредбата им по нарастваща сила е: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, J (Вале), Q (Дама), K (Поп или Рига) и А (Асо, Асак или Туз). Дотук добре.

Знаете ли, че в началото е имало три основни вида карти за игра: италиански, френски и немски, като в различните страни елементите и образите са се различавали. Предполага се, че броят карти съответства на седмици в една календарна година.

А емблемите и цветовете били съобразени с четирите сезона и социалния статус – купите били за клира, мечовете за военните, монетите за търговците, а пръчките за земеделците. Зелените нюанси символизирали новото начало и жизнените енергии. Характерните за тях елементи са били пръчките. Червените багри олицетворявали красотата, духовността и са били асоциирани с купите, чашите, сърцата и просветата. Жълтото отразявало успеха и търговията, затова монетите и мечовете присъствали върху картите. Освен това по това време картите били с дължина 22 см, което ги е правело неудобни за игра.

Що се отнася до последователността им, тя зависела от броя елементи върху картата, т.е. седем меча носят седем точки.

   И това не е всичко...


Основните образи често съответствали на големи имена от световната история. Например във френските и англосаксонските тестета картите с К (Поп) са били с образите на Карл Велики, Цезар, Давид и Александър Велики. Любопитно е, че картите с Q (Дама) в Испания например са били заменени с такива с рицари (caballeros). А при появата на картата J (Вале) – дамите са напълно отстранени от колодите в Германия.

Що се отнася до Асото, тази карта има специална история  в Англия. Там през XVII век, заради въвеждането на данъци, именно върху Асо Пика се поставя специален печат, който доказва, че таксата е платена. Така Асо Пика става по-голям символ от останалите карти, най-силната и високо ценена карта в колодата (поне в англоезичните държави).

Другото лице на играта

Докато "лицата" на картите били артистично представяни, "гърбовете" им дълго време са били лишени от какъвто и да било графичен дизайн. Едва през XIX век, британската печатница Thomas De La Rue & Co. се осмелява да въведе фигури –  точици и звездички. Печеливш ход, който подтиква всички останали фирми да последват примера. 

С времето картите за игра се превръщат в много повече от просто средство за забавление и започват да се използват за гадаене. В края на XVIII век купи, пики, кари и спатии се заменят с образи и сцени, служещи за предсказване на бъдещето и тълкуване на определени ситуации в живота. За разлика от традиционното тесте, Таро колодата съдържа 78 карти, разделени на малки и големи аркани... но това вече сме сигурни, че го знаете.

 

     А прочетохте ли ...

2019: Астрологична прогноза