Мода

Защо италианският Vogue излезе без модни фотосесии?

Нова ера в модните издания?

Защо италианският Vogue излезе без модни фотосесии?

Снимки: nytimes

Можете ли да си представите модно списание без фотосесии? Без онези лъскави изображения на модели, снимани на бляскави локации и заобиколени от малка армия от фризьори, гримьори, редактори и асистенти? Италианският Vogue реши този месец да преобърне разбиранията ни за модно списание, избирайки екологичния подход и пропускайки фотосесиите.

В посланието си към читателите Емануеле Фарнети – главен редактор на изданието – разказва какво е необходимо, за да се напълни един брой с оригинални фотографии: „Сто и петдесет души участват във всичко това. Осъществяват се около двадесет самолетни полета и десетина пътувания с влак. Четиридесет коли са в постоянен режим на готовност. Шестдесет международни доставки. Светлините се включват за поне десет часа нонстоп работа, частично захранвани от бензинови генератори. Хранителни отпадъци от кетъринг услугите. Опаковки за увиване на дрехите. Електричество за зареждане на телефоните, камери”.

След цялото това екологично замърсяване Фарнети и 25 други международни редактори на Vogue поемат ангажимент през декември да помогнат „да запазим нашата планета за бъдещите поколения“ и да покажем уважение „към нашата околна среда“.

Това обаче не са само голи декларации, тъй като той заменя снимките с илюстрации и наема художници да „показват дрехите, без да ги фотографират“.

„Много е важно наистина да действате“, убеден е Фарнети.

Природата на нашата планета е вдъхновяваща. Нейната дива прелест например обедини марката Bershka и канала National Geographic, за да създадат съвместна екологична колекция с красиви фотопринтове, а някои дизайнери разработват нови алтернативи на синтетичните опаковки на шампоани и друга козметика, за да помогнат за намаляване пластмасовите отпадъци. Една от тях е Ми Зоу – студентка в магистърската програма Material Futures в Central Saint Martins. Тя умело създава бутилки и бурканчета за козметични продукти, изработени от сапун и наречени Soapack.

И Vogue, разбира се, не остава по-назад от екологичната тенденция. Този месец италианският му вариант се предлага с осем различни корици. Всяка от тях изобразява модел, носещ Gucci, макар че кориците варират като стилове – от колаж до „японската фантазия среща италианския ренесанс“. Всички те имат едно и също послание: „При създаването на този брой не са правени фотосесии“.

На своята корица италианската художничка Ванеса Бикрофт например представя извита човешка фигура, която сякаш се опитва да наклони тялото си така, че да пасва на рамките на списанието. Ванеса споделя, че това е нейният първи илюстриран моден проект.

А Каси Намода – американско-мозамбикски художник – представя плачещата Амбър Кристъл Зарзуела, седяща на ръба на червен стол. Близо до главата ù ще видите кръв, капеща от комар, което е своеобразен символ на глобалното затопляне.

Еротичният комикс, създаден от Мило Манара, представя модела Оливия Винтен, която носи червени латексови ръкавици, черен кожен камшик и позира на фона на романтични пастелнорозови облаци. Фарнети казва, че предвид масовия дебат за правата на жените е имало колебания дали е подходящо еротиката да се върне на корицата на женското списание именно по този начин.

Италианският Vogue не за първи път се вълнува от социалните проблеми. През 2008 г. Франка Созани, бивша редакторка на списанието, прави брой, включващ само чернокожи модели, а по нейно време на страниците се разискват теми, свързани с домашното насилие, разливите на нефт и войната срещу тероризма.

След нейната смърт през 2016 година списанието поема Емануеле Фарнети и продължава традицията, като новият брой е „вероятно най-смелият“ от неговите замисли досега, казва самият той. „Мисля, че най-честният начин да се изправим пред даден проблем, е да започнем с неговото признаване“, твърди той, като се позовава на разходите, изброени в писмото му. „Това беше нашият начин да заявим, че сме наясно, че сме част от бизнес, който далеч не е устойчив.“

Фарнети добавя, че през 2020 година италианският Vogue ще бъде сред първите издания, част от компанията Condé Nast, които ще използват единствено и само компостируеми опаковки. А парите, спестени от заснемането на фотосесии, ще бъдат дарени на Fondazione Querini Stampalia, на културния център и библиотеката във Венеция, които през ноември пострадаха от наводненията.

 

Как Селест Барбър събра над 20 милиона за пожарите в Австралия?