Лятното слънцестоене, настъпило в България на 21 юни, в 6:32 ч. отбеляза началото на новия астрономически сезон: лято в Северното полукълбо и зима в южната част на нашата планета. Този ден беше най-дългия в годината и продължи 15 часа и 19 минути, а всеки следващ e малко по-къс. Какво можем да очакваме от нощното небе през лятото, освен че вече Меркурий не е ретрограден и това може да се отрази положително на плановете и комуникациите ни? Ето кои са задължителните събития, които не бихте искали да пропуснете този сезон.
Метеоритни дъждове
28-29 юли: Метеорният поток Делта Акварид
Не пропускайте възможността да се насладите на невероятната гледка към нощното небе в края на юли, когато метеорният поток Delta Aquariid достига своя връх. Делта Акваридите са активни от около 12 юли до 23 август, достигайки пик на 28-29 юли. В тези два дена потокът може да произвежда до 20 метеора на час. Метеорният поток Делта Акварид носи името си от звездата Delta Aquarii, разположена в съзвездието Водолей. Възможният родител на потока е кометата 96P / Machholz.
12-13 август: Метеорният поток Персеида
Вероятно един от най-добрите метеорни потоци за наблюдение - метеорният поток Персеида - достига връх на 12-13 август. На тези дати наблюдателите ще имат възможност да уловят до 60 метеора на час, които изглежда ще произхождат от съзвездието Персей. Персеидите са активни ежегодно от 17 юли до 24 август и се произвеждат от кометата Суифт-Татъл. Няма съмнение, че метеорният поток ще ви донесе едно незабравимо изживяване, особено ако знаете къде да го търсите и кое е най-доброто време да го наблюдавате.
Пълнолуния
24 юни: Ягодова Суперлуна
Ягодовото пълнолуние, което се пада на 24 юни, ще бъде първото, което ще украси небето на астрономическото лято 2021. Названието му няма нищо общо с цвета на Луната. Според традициите в Северна Америка пълнолунието през юни отбелязва времето за събиране на узряващите плодове и пика на сезона за събиране на ягоди, оттук идва и името му. Така наричаната Ягодова луна е и астрологичният символ на лятото, а тази година ще бъде в знака на Козирога. Това ще бъде последната Суперлуна за годината.
22 август: Синя луна
На 22 август блестящата Синя Луна ще украси небето. Всъщност какво е Синя Луна? Може би е изненадващо, но това име няма нищо общо с цвета на Луната - то всъщност подчертава рядкостта на това явление. Има две определения за Синята Луна: според месечната дефиниция това е второ пълнолуние в календарен месец с две пълнолуния, а по сезонно определение, това е третото пълнолуние за сезона с четири пълнолуния - именно такъв е случаят с това пълнолуние през август, уточнява starwalk.space. Не пропускайте шанса си да станете свидетели на това рядко астрономическо събитие!
20 септември: Жътварска Луна
Лятото на 2021 г. ще завърши със септемврийското равноденствие, което ще настъпи на 22 септември. Най-близкото Пълнолуние до това събитие е известно като Луната на реколтата или Жътварска Луна. Тази година тя ще украси небето на 20 септември. Ярката светлина на Жътварска Луна според традицията е помагала на фермерите да събират реколтата си, включително като работят и през нощта, откъдето идва и името.
Планети в опозиция
2 август: Сатурн в опозиция
В началото на август ще бъде най-доброто време за разглеждане на Сатурн и неговите пръстени, защото газовият гигант ще достигне опозиция на 2 август. Смята се, че планетата е в опозиция, когато Земята е поставена между нея и Слънцето. Около опозицията, газовият гигант ще премине най-близката си точка до нашата планета и лицето му ще бъде изцяло осветено от Слънцето - затова Сатурн ще се появи в най-големия и най-яркия си цвят на нощното небе. Ще можете да се насладите на гледката и да направите снимки на тази невероятна планета и нейните пръстени през цялата нощ.
20 август: Юпитер в опозиция
На 20 август любителите на астрономията ще имат възможност да се насладят на Юпитер в най-доброто му проявлениe. На този ден най-голямата планета в Слънчевата система ще достигне опозиция и ще изглежда по-ярка и по-голяма на небето, отколкото по всяко друго време на годината. Също така, опозицията на Юпитер е най-добрия момент да наблюдавате неговите Галилееви луни през бинокъл или телескоп. Това са четирите най-големи спътници от на Юпитер, открити от Галилео Галилей. Планетата има общо 67 естествени спътника
14 септември: Нептун в опозиция
Друга планета, която постига опозиция през това астрономическо лято, е Нептун. На 14 септември осмата и най-външната от Слънцето планета ще бъде на 180 ° от Слънцето, а Земята ще премине между тях. Въпреки че леденият гигант ще достигне най-близката точка до нашата планета и ще се появи в най-добрия си вид, това няма да бъде видимо с невъоръжено око. Използвайте бинокъл или телескоп, ако искате да наблюдавате синята планета.
Има и още...
Деница Стефанова
Деница Стефанова е повече момиче от града, отколкото журналист, въпреки че има 7-годишен опит зад гърба си в различни медии. Преди време решава да зареже професията и да започне да участва в нещата, които допреди само е отразявала с камера и микрофон или с диктофон и фотоапарат. Днес отново захваща познатите оръдия на труда плюс клавиатурата, за да ни покаже какво е научила от другата страна, да н...