Нещо очаквано

3 изложби за след работа другата седмица

Ако обичате да ходите на изложби, ние имаме три доста интересни предложения за вас.

3 изложби за след работа другата седмица

Ако обичате да ходите на изложби, ние имаме три доста интересни предложения за вас. Нямате много време за губене, защото и трите ще се задържат сравнително кратко за публиката. 

„Родината на вагабонта“ (от 9 ноември до 2 декември)

За трета година галерия „Васка Емануилова“ дава пространството си и партнира на София куиър форум – събитие, което цели да разшири обществения диалог по темата за различията, засягащи сексуалността в България, и да даде глас на маргинални или заглушени теми и позиции в публичното пространство. Куратори на форума са Мохамад Салеми (Ню Йорк, Берлин) и Патрик Шабус (Виена, Берлин). Те се занимават с актуалния проблем за куиър мигрантите и бежанците в източна Европа. Двамата създават изложбата и поредица от събития, в които куиър бежанците се разглеждат, по думите на Патрик Шабус, като „двойно изключени (в политически и културен аспект) от собствените си общества и все още не са приети в обществото на приемащата държава. Част от изложбата е и работата „Help (Помощ)“ на Боряна Венциславова. Тя е метафора на цялостната ситуация, в която често се оказват мигрантите и бежанците и по-специално тези, определящи се като куиър.


„Димитър Казаков-Нерон: ранни рисунки“ (от 13 до 30 ноември)

В галерия „Лоранъ“ започва интересна изложба, посветена на ранните години на Димитър Казаков-Нерон. 19 произведения, създадени между 1961 г. и 1966 г., показват един от най-интересните български творци в по-различна светлина. Рисунките се излагат за пръв път пред публика. Подобни ранни произведения са известни сред колекционерската гилдия, но на практика в печатните издания за Казаков липсва информация за тях. Точно в тези години се оформя зародишът на промяната в творчеството му, неговото формиране и прохождане. В контекста на развитието на българското изкуство тези произведения носят отпечатъка на определени битуващи нормативни тенденции от онова време.


Най-известното българско студио за дизайн на шрифтове празнува 10-годишнината си с нестандартна изложба (от 22 до 29 ноември)

От 22 ноември българското студио за дизайн на шрифтове със световно влияние – Fontfabric, посреща десетия си рожден ден с изложба в Галерия 2.0. В рамките на една седмица в споделеното пространство за изкуство на ул. „6-ти септември“ №26 посетителите ще могат да видят някои от най-емблематичните типографски проекти на студиото от създаването му до днес. Те ще бъдат визуализирани под формата на арт инсталации, постери и печатарски семпли, изпълнени с оригинални шрифтове, а посетителите ще могат да видят и първия каталог на най-продаваните шрифтови фамилии на Fontfabric. Откриването на изложбата ще се превърне и във временна сцена за предпремиерното представяне на част от новия албум на Иван Шопов и Теодосий Спасов – „InFusion“, чиято визуална идентичност и типография е дело на дизайнерите от Fontfabric.