Нещо очаквано

"Алеята на Воев" - фестивал в Борисовата за рождения ден на Димитър Воев

Тази година се навършват 30 г. от ранната смърт на поета, когато си отиде от нас само на 27 г.

Димитър Воев. Дори името му напомня за вой, вик, крещене. Нещо, което идва от сърцето и не може да бъде пренебрегнато. Такава е и цялата му поезия. Крясъкът на цяло едно поколение, който отеква и днес – няма нужда човек да му е бил съвременник, за да чува собствения си глас през думите на Воев. 

Днес той щеше да навърши 57 години. Вместо това остана завинаги на 27. Да, онзи клуб. На безсмъртните. Всяка година на 21 май отбелязваме рождения му ден. Тази година е по-особена – навършват се 30 г. от ранната смърт на поета и чак сега стана факт инициативата, за която негови почитатели и колеги се бориха с години. 

Става дума за решението една от главните алеи в Борисовата градина в София да носи неговото име. Това се случи с решение на Столичния общински съвет, след като миналата година се събра подписка по инициатива на над 230 интелектуалци от цялата страна - университетски преподаватели, писатели, поети, журналисти, артисти, художници, музиканти и безспорни публични фигури.

Ето каква ще е програмата днес:

Официално обявяване на "Алеята на Воев" - 16:00 ч. в Борисовата градина, на алеята между Лятната естрада и Детската площадка "Слончето";

Извънредна прожекция на новия документален филм "ВОЕВ" на младата режисьорка Биляна Кирилова - 17:00 ч. в Дом на киното;

Концерт Алея "Нов живот" - 18:00 ч., клуб "Маймунарника" в Борисовата градина.

Автор на постера/Poster design: Martin Markov-Pinto.

Участие в концерта ще вземат:

Константин & Никол
Ша-ша
Терпентина
Тонодеро
Bingo Symphony Orchestra
Анимационерите
Абсолютно начинаещи
Ревю

В различни колаборации в концерта ще се включат още: Кирил Маричков, Кольо Гилъна, Ангел Джендема, Любо Малковски, Иван Гатев и други.

На голям екран в клуба ще се прожектират черно-бели филми от 80-те, а в паузите между групите поети ще четат свои и стихове на Воев.

На събитието ще се предлагат книгите "Непрочетено" от Димитър Воев, "Поздрави от мен боговете" и "Цветя от края на 80-те", както и тениски и дискове на "Нова Генерация" и другите банди. Входът е свободен. 

 

Първият документален филм за Димитър Воев на София филм фест