Нещо очаквано

Европейската нощ на учените започва в 10 града и на всички устройства

Издание номер 16 на форума

Европейската нощ на учените започва в 10 града и на всички устройства

Снимка: ThisisEngineering RAEng/Unsplash

Почитателите на науката имат повод за празник, защото на 24 и 25 септември ще се проведе Европейската нощ на учените в 10 града на България, но и онлайн. Градовете, в които е планирана специална програма са София, Пловдив, Стара Загора, Русе, Варна, Бургас, Шумен, Велико Търново, Хасково и Ямбол.

Събитието е ежегодна инициатива, която цели да доближи изследователите до широката общественост и да привлече младите хора към научна кариера.

Всяка година на форума се представят най-новите научни открития и влиянието, което имат върху ежедневието ни и за икономическото, и регионалното развитие. Заради епидемията от Covid-19, инициативата "Европейска нощ на учените" през тази година ще се организира в хибриден формат, включващ събития на живо и онлайн прояви.

Официалното откриване е насрочено за 18:30 ч. на 24 септември в Античния културно-комуникационен комплекс "Сердика" /Ларгото/. То ще бъде вдъхновяващо за жените, тъй като е поканена българската еврокомисарка Мария Габриел, а от името на Софийския университет форума ще открие проф. Мария Стойчева - заместник-ректор по международната дейност на СУ.

Според ново проучване на Евробарометър европейците твърдо подкрепят науката и технологиите. Гражданите очакват редица технологии, които понастоящем са в процес на разработване, които да окажат положително въздействие върху нашия живот през следващите 20 години.

Сред тях са слънчевата енергия, ваксините, борбата с инфекциозните болести, изкуствения интелект.

"Интересът към науката е постоянен и той трябва да се поддържа, защото това е бъдещето и всички млади хора са насочили поглед към нея. Искат да са информиран, особено в условията на пандемия. Искат да вземат информирани решения, които касаят тяхното бъдеще", каза за БНР доц. Петко Недялков от Катедра "Астрономия" на Софийският университет.

"Интересното, е че форматът става все по-широк. Имаме 10 участника – това са Софийският университет "Свети Климент Охридски", организации като  Форум "Наука", Институтът по математика и информатика на БАН, Клуб "Млади таланти", Тракийският  университет в Стара Загора, Русенският университет "Ангел Кънчев" и Бургаския университет "Проф. Асен Златаров", допълни доц. Недялков.

Той ще участва в панел с име "Грация гравитация". Повече за програмата на Европейската нощ на учените можете да научите от сайта nauka.bg, където е поместена и пълната програма по градове, както и подробности за събитията и прожекциите онлайн.

 

100 добри практики за електронно обучение от български учители