Нещо очаквано

Истории за лека нощ, или какво да направим, когато не можем да заспим

Истории за лека нощ, или какво да направим, когато не можем да заспим

Снимка: istockphoto.com/

Лежали ли сте в леглото през нощта, без въобще да можете да заспите, а мислите да са като постоянни рикошети в главата ви? Ако и вие сте част от тази статистика, може би имате нужда да се запознаете с иновациите за по-добър сън.

Не са единици хората, които споделят, че просто се научават да живеят без сън или с минимално количество почивка като най-трудни са малките часове на нощта. А още по-страшно е, когато тръгвате за работа и трябва да шофирате сами. Много хора се оплакват, че това е  най-трудната част от деня ,когато движението в колата успива, а всъщност е време за работа и концентрирано шофиране.

„Просто видях отражението в огледалото, докато се придвижвах в спалнята. И се изплаших – изглеждах като зомби! И си помислих... Какво правиш? Трябва да направиш нещо, за да спиш!“, казва 24-годишната Лиза, която страда от инсомния вече 2 години.  Почти ¾ от британците или 71% от населението не си набавят препоръчителните 7 до 9 часа сън на нощ, според проучване на застрахователната компания Direct Line през 2022 г. Нещо още по-тревожно – всеки 7-ми човек спи по-малко от 5 часа на нощ.

Това води огромни потенциални рискове за цялата нация – недоспали лекари, взимащи грешни решения, недоспали шофьори, правещи рискови катастрофи, недоспали възпитатели и учители, които не могат да се справят със стреса и децата, недоспали родители, които стават нервни към семействата и децата си. И още куп рискове, чиито лоши ефекти още е твърде рано да се изчислят.

Възможно ли е мобилни приложения и други технологии да помогнат в борбата за по-добър сън?

Световният сектор на технологиите за подобряване на съня се изчисляват на стойност 15 млрд. долара, а прогнозите са те да стигнат до 67 млрд. долара до 2030 г.

Проблемите със съня могат да бъдат причинени от различни фактори, включително стрес, работа на смени и прекомерна и неразумна консумация на кофеинови напитки или алкохол. Ако сте от тези, които страдат от хронично безсъние, може да четете това в мъглата на уморения си мозък, да сте в т.нар. „умствена мъгла“ (brain fog)  или да преживявате труден емоционален момент. Но последствията от продължителното безсъние могат да бъдат много по-сериозни.

И това се пренася върху икономиката, което британските власти оценяват на до 40 млрд паунда годишно, основно заради загубата човешката трудоспособност и производителност.

Разбира се, това не е само британски проблем. 1/3 от американците също не спят достатъчно според Центъра за контрол и превенция на заболяванията на САЩ.

Това отвори цял нов сектор за разработване – техно джаджи за по.-добър сън. Ето някои от тях:

1. Истории за лека нощ

Лиза попада на Историите за лека нощ – аудио успокояващи приказки, под формата на подкаст приложения. Подобни продукти са и вид медидативни формати, в които съзнанието дълбоко се потапя в алфа вълни, но реално не спи. Подобно приложение за медитация е уебсайта Calm.

„Сега спя много по-добре“, казва тя. „Дори ако имам много работа и мисля за различни неща – например какво трябва да направя утре и как да планирам деня си. Тези приказки за лека нощ вършат чудесна работа да успокоят ума ми“, казва младата жена. Повечето вечери тя отваря приложението на телефона си, избира приказка за лягане и я пуска през високоговорителя.

Спокоен глас с тон като разказвач на детска приказка говори бавно и отчетливо, подчертава интонацията на спокоен разказ, което вдъхва успокоение и неусетно ритъмът на сърцето се забавя. Усещането е като майка ви да ви чете приказка на приглушена светлина в мека зимна вечер под топлото одеяло. Паузите между изреченията са дълги, има време за осмисляне на чутото.

„Мисля, че това прави нещо на ума и мозъкът улавя това забавено темпо като лечебен и успокояващ процес“, казва Лиза.

2. Устройства за проследяване на моделите на сън

Развиващият се пазар на технологии за подобряване на съня разработи устройства за проследяване на моделите на сън -  приложения, осигуряващи спокойна медитация, както и услуги за управление на медицински разстройства като сънна апнея или нарколепсия. Подобно приложение е Sleepio. То има виртуален асистент за сън, наречен „The Prof“ – софтуер с изкуствен интелект, който цели да помогне на потребителите да заспят по-лесно.

Недостатъкът е, че устройството продължава да работи, ако сами не го спрете. А целта е да заспите неусетно и да забравите за устройството, вместо да ви свети и да ви подсеща, че работи.

Има и още...


Като цяло обаче учените търсят вариант за подобряване на съня далече от потенциално стимулиращият ефект на технологиите.

3. Приложение за медитация

Headspace е приложение, което има за цел да помогне на потребителите да подобрят психическото си здраве чрез медитация. В много голяма степен той се стреми да подпомогне хората да подобрят съня си.

А учените и медиците знаят връзката между добрия сън и спокойния ум – тоест доброто психично здраве. Продуктовият мениджър на разработката смята, че връзката е неразривна и основна:

„Осъзнахме, че не можем да работим за подобряване на психичното здраве, без да работим върху подобряването на съня. Над 1/3 от нашите абонати използват приложението за сън като избират съдържанието ни за сън – истории, които може да са под формата на музика, на спокоен говор или водена медитация“, обяснява мениджърът Лесли Хъг.

Обединението на мениджърите във Великобритания обявиха, че забелязват връзката между добрата работа в екипите и добрата почивка.

Междувременно Лиза Холанд смята, че е време да признаем значението на съня за цялостното ни здраве. Тя призовава всеки разумен човек да си дава време офлайн и да изключва всички устройства и неща, които го разсейват от истинската пълноценна почивка и времето за себе си.

„С най-добро желание ставам в 4 сутринта, за да тренирам, а след това да започна деня си и да бъда първа на работа и последната, която си тръгва от офиса. Това просто няма да работи повече за мен. Ще работи срещу мен“, казва Лиза.

И тя, както и нейните приятели и колеги, се обединяват в осъзнаването, че не е нужно да се работи по 17-18 часа на ден, а е нужен баланс между работа и личен живот, но и качествен сън.

Ако се будите по едно и също време през нощта, вижте какво ви съобщава тялото ви