Нещо очаквано

Какво ни очаква на Европейския музикален фестивал?

Фестивалът тази година отдава почит на Панчо Владигеров

Какво ни очаква на Европейския музикален фестивал?

19-тото издание на Европейския музикален фестивал е вече факт. Най-престижният музикален фестивал у нас ще продължи до 23 юни и ще представи събития, в които ще се изявят над 500 български и чуждестранни изпълнители. Програмата на фестивала включва концерти със симфонична и камерна музика от барока до нашата съвременност, събития на открито, както и концерти за деца.

През годините гости на фестивала са били изпълнителни от световна величина – публиката има незабравими спомени от концерти на Найджъл Кенеди, Пинкас Цукерман, Джошуа Бел, Максим Вангеров и много други

Тази година фестивалът ще затвърди качеството и ще предложи на меломаните интересна програма.

На първо място трябва да отбележим, че фестивалът ще отдаде почит на Панчо Владигеров с три събития, посветени на неговата 120-годишнина. Откриването на 21 март беше посветено именно на него. В зала „България“ чухме Марио Хосен и Софийската филхармония под диригентството на Георги Димитров. До 31 март можете да разгледате и изложба във фоайето на зала „България“ посветена на композитора. Тя предстасвя Панчо Владигеров в обкръжението на  Рихард Щраус, Бела Барток, Дмитрий Шостакович, Бруно Валтер, Херберт фон Караян, Евгений Светланов, Алексис Вайсенберг, Бронислав Хуберман, Давид Ойстрах и много други представители на интелектуалния елит на Европа през миналия век. На 15 април, годишнината на Панчо Владигеров, ще чуем негови произведения в камерната зала на НМА, в изпълнение на студенти на академията. 

В рамките на фестивала като солисти на Оркестъра на Класик ФМ ще гостуват и Антон Бараховски, концертмайстор на симфоничния оркестър на Баварското радио, пианистката Пламена Мангова, виолончелистът Кирил Злотников и Мила Георгиева, концертмайстор на симфоничния оркестър на Радио Щутгарт

    Има и още...


Фестивалът ще отбележи 40-годишния юбилей на детската група „Пим-Пам“. Концертът на 19 април е за децата. В зала „България“ деца от столичните училища ще се срещнат с голямото семейство на ударните инструменти в приказката „Музикално пътешествие“ по музика и текст на Добри Палиев. Изпълнители ще бъдат ученици от НМУ „Любомир Пипков“, София.

На 8 май „Бахово общество в България“ ще представи оратория „Месия“ на Хендел в аулата на Софийския университет под диригентството на Йосиф Герджиков, с водещи български солисти и австрийския тенор Виргил Хартингер.

На 22 май на „Ларгото“ ще танцуват детски състави от Националния дворец на децата, детски фолклорен ансамбъл „Здравец“, фолклорен ансамбъл „Средец“ и балетна школа „Маша Илиева“.

Сред съпътстващите събития на фестивала е и ретроспективната изложба „Музика в обектива“, с която фотографа Василка Балевска ще отбележи 50 години творческа дейност. Уникални нейни снимки, запечатали образите на прочути музиканти, свирили в зала „България“, ще украсят фоайето на залата.

Трябва да отбележим и гостуването на сръбския цигулар Неманя Радулович – артист на водещата звукозаписна компания "Дойче грамофон", който ще изнесе концерт със своя оркестър Double sense на 23 юни в зала 1 на НДК, с което фестивалът ще бъде закрит.

Повече за фестивала можете да прочетете тук

 

В София има голяма изложба на Васил Иванов