Нещо очаквано

„Кухня” – спектакълът, който ще ви забърка в тайните на имърсив театъра

Едно по-различно преживяване

Да се докоснеш, да преживееш, да опиташ. Това е едно различно усещане за театър, целящо да извади публиката от обичайното ѝ състояние на зрител. Именно такова е и представлението „Кухня”, което събира заедно хореографа Коста Каракашян, режисьора Антония Георгиева и майстора сладкар Александър Цеков, за да се впуснат заедно в едно съвсем ново предизвикателство – имърсив театъра.

Премиерата на спектакъла ще бъде на 20 и 21 февруари в HRC Culinary Academy от 18:30, 19:45 и 21:00 часа, а зрителите ще влизат на групи от по 6 човека. Така те ще могат максимално да се насладят на нестандартно изживяване, извадено от рамките на познатото определение за сценично изкуство.

„Отдавна ми се прави нещо нетрадиционно извън черната кутия на театъра. В Ню Йорк се вдъхнових от едно такова имърсив представление – Sleep no more. То е леко базирано на "Макбет", но много психологическо и използва само движение, за да разкаже едни мрачни истории”, обяснява Коста Каракашян.

Двамата с Александър решават да комбинират танците и готвенето и така да разкажат за трудните и стресиращи моменти в една професионална кухня. Идеята се ражда, след като сладкарят разказва своите собствени преживявания от опита си в бранша.

Дългите смени и изтощението често поставят хората в почти невъзможни за преодоляване ситуации, което съчетано с различните им характери и професионални амбиции може да ги докара до предела на силите им. В подобни обстоятелства са поставени и артистите на сцената. Историята на представлението е разказана от четирима професионални танцьори и Александър, който, въпреки че има опит в киното, сега прави своят танцов дебют.

„Избрали сме разнообразни артисти, които вече са се потопили в няколко [танцови] стила. Ползваме от всичко по малко. Интересното е, че накрая ще има десерт, който ще представим на публиката. Той е вдъхновен от самите герои и от това как всеки танцьор си представя какъв вкус би имал неговият герой”, допълва хореографът.

Коста обяснява, че имърсив театърът цели да изкара публиката от салона и да ги постави в много нажежена среда, потапя ги в свят, където те „физически могат да се движат и да има интеракция между тях, самия сет и изпълнителите”. Такава е и идеята на творческия екип на „Кухня”, затова зрителите ще бъдат преведени през седем-осем различни помещения, в които се случват отделните сцени от представлението.

Всъщност Антония и Коста не се срещат за първи път в професионалния си път. След като успешно реализират късометражния филм Waiting for color, отличен с награда „Люмиер” от фестивала Cinédanse, те се събират отново заедно за създаването на този нестандартен проект.

Това, което искат да кажат на публиката със спектакъла, е, че всеки човек има своите тъмни страни, които трябва да приеме. Но най-важното е да бъдем отворени да подадем ръка на някой, преминаващ през подобна вътрешна трансформация.

Автор: Маргарита Капитанска

 

7 филма, които задължително ще гледаме на фестивала Master of Art