Нещо очаквано

Миленита замени музикалната сцена с театрална

Постановка, която разнищва живота в семейството, базирайки се на мъдростта на нашите баби

Никога няма да ни омръзне да гледаме Миленита на сцена или на екран. Слушаме я в музикалния си плеър, в YouTube или по радиото. Беше в киното, беше в телевизията, а сега покорява и театъра. И то доста добре придружена.

Постановката, в която може да я гледаме (ако мерките срещу Covid-19 позволят) е под драматургията на Стефан Иванов, а на сцената ѝ партнира актрисата Василена Виченцо. Ето как Миленита синтезира впечатленията си от своя театрален дебют:

"В тази театрална постановка Василена Виченцо е баба ми, образцова българска съпруга от 1920 година, която се опитва да ме научи на изкуството за щастливо съпружество.

Така, както го разбира тя и както са го разбирали бабите ни преди един век. Доста е взискателна.

Аз пък съм жена от 2020 г., със сатенена рокля, маратонки и недотам изряден маникюр. Имам три деца, двама бивши мъже, десетина, които ми досаждат по телефона, ипотечен кредит, невротично ежедневие и сериозни съмнения, че това нещо "щастливо съпружество" изобщо е възможно. Някак си не ми отнема много усилия да играя тази роля.

Баба не е и чувала за новите капсули за пране, за фитнес, лазерна епилация, чатене във фейсбук, марихуана... Но по темата "мъже и жени" е пълен експерт.

И успявам да проведа с нея съвсем актуален разговор за съжителството, семейството и любовта."

Събудихме любопитството ви, нали? Заглавието на постановката също е любопитно – "Женските изкуства за щастливо съпружество". Създадена е по едноименната книга на Йона П. Стоянова и по "Домъ и общество – книга за етикецията въ Царство България" от инж. Лили Янакиева. Книгите са преиздадени във фототипни издания от сдружение "Българска история".

Представлението е за пожарите в семейното огнище, които стават видими при срещата между жени от различни поколения и векове. За техните истории, истини и самозаблуди. За дългия път към диалога, разбирането и равнопоставеността между половете, който все още предстои да бъде изминат. Съвременната жена се оглежда в миналото си, за да осмисли и разбере своето настояще и бъдеще.

Книгата "Женските изкуства за щастливо съпружество" е любопитен поглед към живота на българската градска жена в Царство България. В този наръчник за успешен брак от миналия век е описано всичко необходимо, за да бъдат нашите прабаби добри съпруги, всеотдайни домакини и грижовни майки в очите на обществеността. Притеснена от нарастващия брой разводи, авторката е създала интригуващата творба, която към днешна дата изумява с консервативния прочит на женската роля в българското общество. Някои порядки изглеждат остарели и неприложими, а други – съвсем актуални, но едно е сигурно – книгата въвлича в един увлекателен разказ, предизвикващ размишления и усмивки. "Домъ и общество – книга за етикецията въ Царство България" пренася в свят, изпълнен с галантни дами, за които "по време на танц е некрасиво да се притискат много към кавалера си", и изтънчени господа, които "трябва да целуват ръка само на госпожите, понеже така изразяват почитта си към омъжената жена".

Питали ли сте се някога какъв е бил всекидневният живот на нашите прабаби и прадядовци? Как са се забавлявали? Как са общували в България между двете световни войни? Какъв костюм трябва да носи кавалерът, когато е на път, езда, лов или танцова забава? Как е учтиво дамата да държи бинокъла си по време на театрално представление?

Тези и много други въпроси намират отговор в постановката "Женските изкуства за щастливо съпружество". Очаквайте я на 20 ноември на сцената Театър "Сфумато", Зала Underground, от 19:00 часа

 

Първият брачен договор и първата дама на Царство България