Нещо очаквано

На изложба в Пловдив, която разкрива богатия ни език

Култура

На изложба в Пловдив, която разкрива богатия ни език

Знаете ли какво означават думите „туз” и „кукорко”? Навярно малцина ще дадат утвърдителен отговор. И това донякъде е нормално – всеки един език е жив, защото се променя, спрямо епохата, нравите и историята. Хората, които живеят днес може би биха се затруднили да разберат своите предци заради разликата в потока от думи, който се използват в бита ни.  

Специална изложба, посветена на един от големите родни празници – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – ни представя Mall Plovdiv. Тя е озаглавена „Богатството на нашия език“. Обединява общо 14 тематични цветни пана, на които са изписани по-рядко използвани и позабравени думи от българския език. Всички те са с различен произход, използвани са от българите в различно историческо време, характерни са за отделни региони на страната. Това, което ги обединява, е, че те представят по уникален начин богатството на родната ни реч.

Изложбата е позиционирана на ниво +1 в търговския център и е безплатна за всички посетители на Mall Plovdiv до 13 юни.

Някои от думите на изложбените пана са диалектни, други са с чужд корен, но всички те са използвани от българските предци и са част от богатата история на езика ни. Сред тях са „Кукорко“ (весел, забавен човек), „Билерин“ (билкар), „Сборувам“ (говоря, обсъждам), „Веглас“ (знаещ, изкусен) и „Туз“ (богат човек). Значението на всяка от думите е посочено и на самите пана.

Макар да имаме един ден, в който честваме създаването на своята писменост и култура, ние знаем, че това е сърцевината  на това, което сме ние. Опознаването, опазването и правилното използване на езика ни е висша ценност за всеки от нас, всеки ден.

С подкрепата на Mall Plovdiv