Нещо очаквано

Нейно величество Шапката - в миналото и днес

Днес отново е възроден занаятът на ръчно изработваните дамски и мъжки шапки, които носят индивидуалност, неповторим чар и са белег за елегантност.

Нейно величество Шапката - в миналото и днес

До Освобождението в София малцина, а още по-малко сред тях жени, носят шапка като типичен градски аксесоар към облеклото си. Това бързо се променя в края на ХIХ в., след избирането на града за столица. Наред с бурните промени във всички сфери на живота, промяна има и в облеклото по европейски маниер.

Отначало, както дрехите си, така и аксесоарите към тях, софийският елит купува от чужбина. Предприемчиви търговци правят внос на шапки от западна Европа, а в последствие възникват и първите местни шапкарски ателиета. Господата и дамите дори от средната класа вече не могат да си представят да се покажат на улицата без шапка на главата. Расте и броят на шапкарските ателиета, достигнал в разцвета си до 40. Това продължава до края на 40-те год. на ХХ в.

Днес отново е възроден занаятът на ръчно изработваните дамски и мъжки шапки, които носят индивидуалност, неповторим чар и са белег за елегантност.

Съвсем скоро можем да се насладим на изложбата "Шапката - някога и сега" насочва към българските вкусове и чуждестранни влияния. Хронологичната линия в изложбата тръгва от края на XIX в., продължава през превратния ХХ в. и отвежда посетителя до тенденциите в настоящето, разказват организаторите.

Експозиционната концепция обръща внимание на шапката едновременно като функционална необходимост и естетически знак. Отрежда място в изложбата на исторически примери, продукт на столични модисти и ателиета или внос от чужбина.

Другият дял от експозицията представя съвременни шапки и те също обещават да привлекат вниманието ни. Дамските са на дизайнера Ирина Сардарева. Паралелно с авторските си проекти, тя реставрира шапките от колекцията на Музея, а мъжките са на Георги Сардарев.

Тенденции при шапките са отражение на събитията в политическия, обществения и културния живот в София. Ключовият аксесоар е белег на принадлежност, възгледи, финансови възможности. Шапките са повече от моден аксесоар, защото носят послания.

Временната експозиция „Шапката – някога и сега“ можем да открием в зала „Временни експозиции“ на партерния етаж на Регионален исторически музей – София (пл. „Бански“ 1). Откриването е на 17 февруари 2022 г. (четвъртък) с вернисаж между 16:00 – 19:00 ч. (последен час на влизане 18:30 ч.). Експозицията продължава от 18 февруари до 8 май 2022 г. със от 10:00 – 18:00 ч. А ние нямаме търпение да я посетим!

5 шапки, с които ще преминем по-стилно през зимата