Нещо очаквано

Пловдив и Матера ще бъдат Европейски столици на културата през 2019 г.

В рамките на една година два града от Европа стават столици на културата. Те са със статут на побратимени градове и осъществяват заедно партньорски проекти.

На 12 януари 2019 г. Пловдив ще бъде официално обявен за Европейска столица на културата. Заедно с него тази титла ще получи и Матера, град в Южна Италия. Пловдив и Матера застъпват след Леуварден (Холандия) и Валета (Малта), които са европейските градове столици на културата за 2018 г.

Всичко започва през 1985 г., когато Съветът на министрите на Европейския съюз решава да създаде инициативата по идея на известната гръцка актриса и певица Мелина Меркури, която тогава е министър на културата на Гърция. Първоначалното наименование е „Европейски град на културата“, което през 1999 г. се променя на „Европейска столица на културата“. Атина e първият град, който носи титлата, а след нея – и още над 58 града.

В рамките на една година два града от Европа стават столици на културата. Те са със статут на побратимени градове и осъществяват заедно партньорски проекти.

Пловдив е първият български град, който ще вземе участие в инициативата.

С над 8000 години история Пловдив е един от най-старите градове в Европа и пази белезите на различни епохи. Именно с това той е уникален както за България, така и за Европа. Със своето поразително културно наследство, архитектура и археология Пловдив е град, който може да ни пренесе през вековете. Същото можем да кажем и за Матера, един от най-автентичните и впечатляващи италиански градове. Скалният град или градът на камъните, както го наричат, е чест декор за кинопродукции, филмът на Мел Гибсън „Страстите Христови“ например е сниман там.

Интересна е историята на Матера. Преди да бъде избран за „Европейска столица на културата“ за 2019 г., печелейки срещу другите пет италиански града претенденти за титлата – Каляри, Лече, Перуджа, Равена и Сиена, Матера е бил обезлюден през 50-те години заради лошите условия на живот там. През 80-те част от скалните жилища заживяват нов живот, тъй като са реновирани от бивши жители на селището. Можете например, ако сте достатъчно големи ентусиасти, да се настаните в хотел, изсечен в скалите. През 1993 г. градът е включен в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Днес туризмът там процъфтява.

В програмата (която ще бъде обявена на 5 септември 2018 г.) на Пловдив като столица на културата са планирани над 360 проекта и инициативи. Всяка от четирите тематични платформи има своя мисия, обвързана с определен културен белег на града.

Платформата „Сливане“ има за цел да премахне границите между различните етноси на територията на Пловдив. „Трансформиране“ използва забравените богатства на града, които да заживеят нов живот. „Възраждане“ организира събития, в които възрастните срещат младите – едните предават старите традиции, другите ги усвояват и се грижат за тяхното запазване. Платформа „Релакс“ провокира посетителите и жителите на Пловдив да се насочат към устойчивия начин на живот и почивката.

Повече информация можете да откриете на https://plovdiv2019.eu/bg.

С подкрепата на Пловдив 2019