Нещо очаквано

Театрална разходка из американския авангард

Как нетеатралното пространство променя театралното произведение?

Театрална разходка из американския авангард

До 25 март Нов български университет ще се превърне в театрално пространство на пет екипа български режисьори и актьори. 

Василена Радева, Ида Даниел, Веселин Димов, Марий Росен и Явор Костов ще създадат цялостно представление по текстове на знаковите авангардни драматурзи Гертруд Щайн, Чарлс Л.Мий, Мак Уелман, Ричард Форман, Рут Марграф.

Трима американски режисьори с огромен опит в работата с несценични пространства и site-specific театър ще спомогнат това да се случи – Катрин Портър, Бари Роуъл и Гейбриъл Шанкс пристигат в София за първото (и единствено) представяне на проекта "Представи за Америка: Театрална разходка из американския авангард”. Те ще съсредоточат събитието върху слабо развития в България жанр променаден театър (театрална разходка), ще обхванат различен театрален опит и ще покажат какви са възможностите за театър извън театъра и как нетеатралното пространство променя театралното произведение.

Разходката ще се състои на 25 март от 15:00ч. и от 17:00ч. Представянето е на английски език, а входа е свободен. На него ще можем да видим и чуем малко познати у нас драматургични текстове: „Какво се случи”  (Гертруд Щайн, реж. Веселин Димов), „Разходка в парка” (Чарлс Л. Мий, реж. Марий Росен), „Антигона” ( Мак Уелман, реж. Явор Костов), „Meta Reverse” (из „Тетрадки” от Ричард Форман, реж. Ида Даниел), „Електра Фуга” (Рут Марграф, реж. Василена Радева). Режисьори на пролога и интермедиите са Десисилава Бошнакова и Станислава Кирилова.

На 21 март 2016 г. Бари Роуел и Катрин Портър ще изнесат лекция, посветена на историята на променадния театър в Америка. Към процеса по подготовката на представлението ще се присъедини и театралният режисьор, писател, фотограф и преподавател Гейбриъл Шанкс. [[more]]За първи път проектът "Представи за Америка" беше представен на международния театрален фестивал "Варненско лято" през 2014 г. Проектът е резултат от съвместната работа на няколко организации - The Drama League (Ню Йорк), Фондация „Арт офис“ и Фондация „Америка за България“ и се осъществява с подкрепата на Посолството на САЩ в България. За гостуването му в София се присъединяват Университетски театър, НБУ и Асоциация за свободен театър. Проектът е част от Програмата за Българо-американски артистичен обмен, финансирана от Фондация „Америка за България“.

Повече за събитието можете да прочетате тук