От А до Ям

Белгийският шоколад – изкушение и наслада. За телата и душите

Ако се насладите бавно на парченце белгийски шоколад, с всяка секунда неговият кадифен вкус се разкрива все по-ярко.

Белгийският шоколад – изкушение и наслада. За телата и душите

Признавали сме неведнъж: ние, момичетата, сме изкушени от шоколада! А първата асоциация, която идва след думата “шоколад”, за повечето хора е “белгийски”. Това не е случайно – именно Белгия има огромен и неоценим принос в развитието на изкуството на шоколада и популяризацията му. Защото създаването на шоколада е истинско изкуство. “Белгийски шоколад” – това звучи достолепно и будещо доверие като “швейцарска банка”. Навремето и Мадона отсече: “Кутията шоколадови бонбони е по-добра и от секс, разбира се, ако шоколадът е белгийски!”

Като стане дума за белгийски шоколад, всички го свързват с кралския вкус. И за това също си има причини – в него всичко е балансирано. Той не е прекалено горчив, но не е и натрапчиво сладък, а винаги гони златната среда. Ако се насладите бавно на парченце белгийски шоколад, с всяка секунда неговият кадифен вкус се разкрива все по-ярко.

Тайната на белгийския шоколад е в обработката на какаовите зърна. Те трябва да са смлени така ситно, че на пипане какаовият прах да оставя усещане за естествена коприна. Белгийският шоколад не е само едно знаменито лакомство, а и марка, която представя страната си на световната арена. Което значи, че и качеството на местния шоколад отговаря на най-високите световни стандарти.

Белгийският шоколад е обичан и от деца, и от възрастни. Кадифеният му вкус дарява блаженство и ни зарежда с добро настроение. Той се топи в устата, не може да го сбъркаш с нищо друго.[[quote:0]]Защо белгийският шоколад е признат за един от най-вкусните в света? За това са работили поколения наред. Малцина знаят историята на създаването на белгийския шоколад, която ще се постараем да ви разкажем сега.

Шоколадът се появява в Белгия чак през втората половина на ХVІІІ в. Европейските жители се запознават с него благодарение завоеванията на конкистадорите. Първоначално той е нещо съвсем друго – горчива шоколадова напитка с подправки, предназначена само за мъжете воини. Смятало се, че шоколадът им дава сила и храброст, а повишава и физическата им издръжливост. По-късно в него започват да добавят ванилия и захар. Така напитката започва вече да се харесва повече на дамите. Когато цяла Европа бива обладана от страст по шоколада, Белгия като че остава встрани от шоколадовата треска. Причината е, че белгийците подхождат към него предпазливо и дори го смятат за лекарство против редица болести, при това съвсем обосновано.

Предпазливото отношение към шоколада се запазва в Белгия до средата на ХІХ в. Истински прелом в него внася брюкселският гражданин Жан Нойхаус, който решава да открие семеен бизнес заедно със свой роднина аптекар. Така са появява първата в Европа “фармацевтична сладкарница”, в която се продават не само лекарства, но и шоколадови изделия. Благодарение на на Нойхаус и страстта му към експериментите се появяват серия класически шоколадови рецепти.

След неговата смърт производството минава в ръцете на наследника му Фредерик Нойхаус, който през 1895 г. официално регистрира фабриката за сладкиши и шоколад “Нойхаус-Перин”. Аптеката се превръща в солидно заведение, продаващо шоколад от такава висша проба, че спокойно да може да бъде сервиран и на краля.

Пред белгийския шоколад вече няма пречки. През 1912 г. синът на Фредерик, Жан Нойхаус-младши осъществява истинска шоколадова революция в Белгия, като изнамира шоколада с плънка. Новото творение получава името “пралина”. Пралината е специфична съставка от млени бадеми, лешници или други ядки, печени в захар. Смлените лешници и преди били използвани в сладкарското изкуство, но на никого не било хрумвало да направи от тях плънка за бонбони. Потребителите оценяват новото откритие по достойнство. От този момент нататък експериментите с белгийския шоколад не спират. Даже може да се каже, че именно постоянните експерименти му помагат да завоюва такива високи позиции в цял свят.

Експерименти се правят и с опаковката. Съпругата на сладкаря решава да не изостава от благоверния си и измисля атрактивна кутийка за бонбони, която патентова като свое изобретение. Пралините започват да се продават във фирмената опаковка “балотин”, идеална за подарък. Така белгийските шоколадови бонбони придобиват и достолепен вид, заради който постепенно се утвърждават като традиционна част от всеки изискан подарък.[[quote:1]]Шоколадът в Белгия и днес е абсолютен култ. В епицентъра на шоколадовата страст – Брюж – дори има ежегоден фестивал на шоколада! Белгия е обладана от истинска страст по какаовото лакомство – тук можете да опитате не само традиционните му разновидности, но и екзотики като супа от какаови зърна, риба с шоколадов сос, гъши пастет с вино и черен шоколад... Ако обичате бира, в Белгия могат да ви я сервират в шоколадова бутилка.

Несъмнено в тази изтънчена серия ще се подреди и новият шоколадов вкус на Baileys, който очакваме с нетърпение. Комбинацията от ирландско уиски, ирландска сметана и първокласен белгийски шоколад се очертава тази есен като новото момичешко шоколадово изкушение с неповторим стил. Това всъщност е първата комбинация от двата вкуса – ирландски и белгийски, което само по себе си е абсолютна иновация.

На белгийска територия експериментите също продължават – отделните производители смело добавят в творбите си портокал, чер и бял пипер, босилек, зехтин, разнообразни аромати на екзотични цветя... Фюжън комбинации с чесън, лук и стриди също не липсват.

Всеки майстор си има свои творчески хрумвания, а тайната на необикновено вкусния и качествен белгийски шоколад се предава по наследство от поколение на поколение.

Save