От А до Ям

Италиански дни: Сьомгова пъстърва със салвия и босилек

Някои майстори в печенето на риба казват, че по принцип е най-вкусна, когато все още не се отделя напълно от средната кост. Опитайте – както и при стековете, и тук вероятно ще останете изненадани, че не напълно опечено, месото има съвсем друг вкус.

Италиански дни: Сьомгова пъстърва със салвия и босилек

Всъщност правилното й име на български е “дъгова пъстърва” (макар по-популярното да е “сьомгова”) и тя идва от Северна Америка, но успешно се отглежда и в Европа. “Дъгова” идва от петната с цветовете на дъгата в окраската й, а “сьомгова” – заради оранжевия цвят на месото й и асоциацията със сьомгата, с която са роднини. Тази пъстърва има нежно, вкусно и полезно месо и се приготвя много бързо.

Някои майстори в печенето на риба казват, че по принцип е най-вкусна, когато все още не се отделя напълно от средната кост. Опитайте – както и при стековете, и тук вероятно ще останете изненадани, че не напълно опечено, месото има съвсем друг вкус. При сьомговата пъстърва, независимо дали ще е на тиган или във фурната, приготвянето й отнема около 10 минути. Ако в рибарския магазин я почистят, работата е наполовина свършена. В случаят, понеже рибата ще бъде пълна с треви, главата и опашката се оставят, а вътрешността се разтваря като книга.

Салвията (градинският чай) е ароматна трева, която се използва много в Италия. Уханието й е много силно, затова 3-4 листа за риба от 600-700 г са напълно достатъчни. Освен това салвията се отглежда много лесно – заслужава си да имате това непретенциозно растение на терасата или в двора си и да се информирате за ползите от него. Листата му са наситено зелени и готови да подправят ястията ви през цялата година, при това цъфти в божествен лилав цвят. Моята салвия я пренесох до външната порта на къщата ми от малка саксийка; нямам спомен някога да съм я поливала, а в момента е огромен храст.

[[quote:0]]

(за двама)
1 пъстърва (около 600-700 г)
1 с. л. листа салвия (нарязани на ситно)
1 с. л. магданоз (нарязан на ситно)
½ скилидка чесън
2 с. л. зехтин
3 с. л. масло
1 ч. ч. бяло вино
пресни листа босилек
морска сол
черен пипер

Загрейте фурната на 200 градуса (може да приготвите рибата и в дълбок тиган с капак).

Почистете и измийте добре пъстървата, като оставите главата и опашката. Посолете я отвън и отвътре. Поръсете я с прясно смлян черен пипер.[[more]]В малка купичка смесете накълцаните салвия и магданоз. Прибавете разтопеното масло, счукания чесън, посолете сместа и разбъркайте добре. С нея напълнете коремната кухина на рибата. Завържете я внимателно с кухненски канап.

В тавичка изсипете зехтина и поставете пъстървата. Сипете половината от виното. Печете 10 минути, като от време на време добавяте останалото вино (в покрит тиган процедурата е същата, просто я обърнете внимателно на петата минута).

Извадете рибата и я прехвърлете в чиния. Срежете канапа и го отстранете. Течността, която остава в тавата, прецедете, изсипете в малка тенджерка на котлона и я оставете да ври, докато се изпари наполовина (около 5 минути).

Накрая изсипете соса върху рибата и сервирайте с няколко листа пресен босилек.

Повече от Елена можете да намерите на фейсбук страницата Italian Days.