От А до Ям

Как да си направим домашно кисело мляко

Всъщност да си направиш кисело мляко в домашни условия, не е философия, просто има някои малки тънкости, които човек трябва да знае.

Как да си направим домашно кисело мляко

Моят начин да се храня здравословно е като приемам истинска храна, съставена от пресни и екологични продукти. Яйцата в хладилника ми са снесени от свободно гледани щастливи кокошки, прясното мляко – домашно и непреработвано, а киселото е заквасено лично от мен. Всъщност да си направиш кисело мляко в домашни условия, не е философия, просто има някои малки тънкости, които човек трябва да знае. 

Необходимите продукти

Прясно мляко: за предпочитане домашно;

Закваска: за предпочитане също домашно квасено кисело мляко, въпреки че някои купешки марки също вършат работа;

Дозата: една четвърт чаена лъжичка закваска на един голям буркан прясно мляко от 500 мл e напълно достатъчна, но може да се сложи и малко повече. Ако решите да заквасвате по-голямо количество, увеличавате пропорционално.

Начин на приготвяне

Сварявате прясното мляко, след което го оставяте да изстине малко. През това време подготвяте закваската, която ще добавите към него. Подквасът предварително трябва да се разбърка много добре, така че да няма бучки. Критичен е моментът на прибавянето му към прясното мляко: много важно е да се уцели точната температура. Това е тази температура (около 45 градуса, по-топла от ръката ви), при която като потопим пръст в млякото, то не е вече много горещо, а на границата на търпимото. [[quote:0]] Когато прецените, че е време, добавяте няколко лъжици от свареното прясно мляко към закваската, след което разбърквате добре. После добавяте така получената смес към останалото мляко и също разбърквате много добре. Похлупвате съда с капак, увивате го с одеяло (или го слагате във фурна на много ниски градуси) и го оставяте така да се кваси поне 3 часа, а най-добре цяла нощ.

Ако сте се справили успешно, на сутринта ще имате готово кисело мляко. Любимият ми момент е, когато разгръщам одеялото, за да проверя резултата – винаги я има тръпката, дали се е получило или не, защото гаранция няма. :)

Както обърнах внимание, много важно е да не изпуснете момента, в който да добавите закваската. Ако млякото изстине повече от нужното, тогава ще се получи нещо средно между прясно и кисело мляко на вкус и гъстота. Ако млякото пък е прекалено топло, високата температура ще унищожи част от бактериите и консистенцията няма да се получи достатъчно гъста, а лигава и с повече цвик. Също така споделеният опит показва, че колкото по-голямо е количеството, което заквасваме, толкова по-гъст и вкусен става крайният продукт. Много добра идея е да заквасите по-голямо количество, около 2-3 литра, в тенджера.

Признавам, на мен заквасването не ми се получи от първия опит, но ви уверявам, въпрос на време и тренинг е да му хванете цаката. Струва си усилията, забавно е, освен това вкусът, хранителната стойност и качествата на домашно приготвеното кисело мляко са несравними.

Успех и да ви е вкусно!