От А до Ям

От А до Ям: Скариди в лятна вечер

Отгледана съм на къмпинг Градина и от малка знам, че за да преживееш някои хубави неща, трябва да си готов да се поизцапаш.

От А до Ям: Скариди в лятна вечер

Снимки: www.cookincanuck.com, www.thekitchn.com

Отгледана съм на къмпинг Градина и от малка знам, че за да преживееш някои хубави неща, трябва да си готов да се поизцапаш. Да избереш мястото внимателно, да разкървавиш колената, докато помагаш за опъването на палатката. Да полепнат по ръцете ти люспи на пресни попчета, да събереш стръв за червеноперките, които ще уловиш в онзи напоителен канал зад къмпинга, да махаш нишките на скаридите, да белиш големите печени червени чушки... Ето така се случваха онези вълшебни лета на 80-те, в които като диви деца играехме по цял ден, а вечерите завършвахме в скута на татко на плажа под звездното небе, загледани в пръчката, с която побутваше жарта под ламарината, върху която огромни черни миди се предаваха, отваряйки черупките си, а ние, децата, заслушани в жуженето на щурци и разговори на възрастни за първи път разбирахме какво е щастието.

Днес нямаме вече тези мигове във времето нито имаме онова море, но от онова детство за мен останаха две неща: не разбирам почивката задължително като излежаване и комфорт и нямам проблем да се изцапам, за да получа каквото искам.[[more]]Скаридите и рибата се оказват проблем за всичките ми гости, които с голям ентусиазъм идват да помагат, но тутакси щом видят рибешка глава, напускат кухнята. Скаридите също – много хора не знаят как да ги почистят и купуват винаги почистени, готови и замразени скариди, вместо пресни и цели; но е достатъчно да си опитал, за да познаеш огромната разлика. За мен замразените скариди имат дъх на лекарство и вкус на гума. А почистването на пресните скариди е много по-лесно, отколкото очаквате.

Скаридата е симпатично същество, което живее близо и по дъното на морето. Те са висши ракообразни. Имат много твърда обвивка, която е сегментирана и мека месеста вътрешност. Също така имат множество крачета и опашка. В повечето случаи когато купувате скариди в магазина, главите им са махнати, но не винаги. Понякога се продават и изцяло почистени, но аз никога не избирам такива, защото от люспите става прекрасен бульон, който, ако се концентрира, е чудесен като сос за скариди и миди. Опашките също могат да се отстранят, но аз ги оставям, защото изглеждат добре, а и точно там скаридата може да се хване, което е далеч по-приятно от набождането им с вилица например. Зад щанда се намират оранжеви (тоест са предварително обработени) и в естествения им суров сивкав цвят (ако можете, винаги предпочитайте такива). Не се препоръчва да се замразяват – скаридите се купуват и консумират в същия ден. Почернели опашки са белег за развалящ се продукт и се изхвърлят.

Как се почистват? Преди готвене - на първо място, ако скаридата има глава, трябва да се отстрани. За беленето има два метода. Единият е на ръка, другият с малка ножица. По-лесно става, когато се белят на ръка. Скаридата се обръща с коремната част към вас, хващат се двете страни (крачетата) и се отваря черупката в посока към гърба.

Методът с ножицата е обратен. Реже се по дължината на твърдата гръбна част на скаридата и се отварят двете части към корема.

Ако опитате и двата метода, ще разберете кой е вашият – аз предпочитам беленето на ръка, защото независимо че е по-цапащо, е по-лесно, скаридите остават цели и е по-бързо.

Освен главата и черупката, за почистване е и т. нар „вена“. Това всъщност не е вена, а е храносмилателният тракт на скаридата. Той минава по дължината на гръбната част и след като скаридата е обелена, се отстранява, като се прави малък срез по гръбната част и с острието на ножа се премахва. Дори да изядете скарида с останала „вена“, вероятността нещо да ви стане е нищожна до никаква, но вкусът може да се промени.

След като усвоите чистенето на пресни скариди, не остава друго, освен да намерите любимите си начини да ги приготвите. Най-лесният начин е да ги приготвите на тиган, с масло и чесън - по две минути на страна, и са готови!

Лятото тепърва предстои!

Повече от Елена можете да намерите на фейсбук страницата Italian Days.