От А до Ям

Патладжан с чар

Дълго време за мен този зеленчук беше непознат...

Патладжан с чар

Дълго време за мен този зеленчук беше непознат. Дали поради липса на навик, идеи за приготвяне или погрешното внушение, че не харесвам вкуса му, но патладжанът се появяваше изключително рядко в кухнята ми.

И така докато преди няколко години, когато опитах арабската разядка Баба Гануш (печен патладжан, пасиран с чесън, сусамов тахан и подправки, поднесен с орехи) и започна нов етап във връзката ми с патладжана. Започнах да го приготвям доста по-често, да експериментирам с различни рецепти като френския рататуй и гръцката мелитзаносалата, да търся нови начини за приготвянето му.  Днес ви представям една от любимите ми рецепти, на която бях попаднала преди време някъде из интернет и оттогава редовно приготвям през летните месеци – печен патладжан върху канапе от хрупкави зеленолистни растения, поднесен с пикантен сос от тахан. Свежите зелени растения перфектно допълват плътния вкус на патладжана и соса и превръщат ястието в засищаща и балансирана лятна вечеря, която чудесно се допълва от чаша ледено студено бяло вино.

Преди рецептата обаче ето няколко думи за патладжана. Известен още като син домат, патладжанът принадлежи към семейство Картофови, което включва и други популярни зеленчуци като картофите, доматите и пипера, но и някои опасни растения като тютюн, беладона и татул. Представителите на семейство Картофови за богати на алкалоидни глюкозиди, които по токсичност могат да бъдат от леко дразнещи до фатални. Затова с растенията от това семейство е препоръчително да не се прекалява.

Патладжанът може да има леко горчив вкус, който изчезва, ако предварително нарежем, посолим и оставим зеленчука за час, за да изтече горчивият му сок. Новите сортове бял и розов патладжан, които напоследък се появиха на пазара, обаче са доста по-леки и нямат нужда от предварителна подготвка.

Патладжанът е един от най-ниско калорийните зеленчуци (25 кал на 100 гр.) и е подходящ за хора, които внимават с теглото си. Текстурата му обаче наподобява гъба и, ако се пържи, може да поеме изключително много мазнина. Ето защо, ако искате да се възползвате от ниските му калории, приготвяйте го печен.

Патладжанът съдържа голямо количество фибри, които се свързват с холестерола от храната и не му позвляват да премине от храносмилателния тракт в кръвния поток. Допълнително зеленчукът осигурява ценните за здравето витамин К и магнезий.

Има няколко здравословни състояния обаче, при които трябва да внимавате с консумацията на патладжан и изобщо на зеленчуци от семейство Картофови. Това ограничение е необходимо, ако имате артрит или друго възпалително заболяване, което може да се изостри при честа консумация на домати, чушки и патладжани. Бременните жени също трябва да ограничат консумацията на патладжан, тъй като консумиран в големи количества, може да причини спонтанен аборт. 

(за 4 порции)
4 патладжана
2-3 шепи микс от зеленолистни зеленчуци (рукола, киселец, спанак, листа от цвекло, босилек, мента)
100 гр моцарела (по желание)
3 с.л. сусам, леко зпаечен на сух тиган за 2-3 мин.
1 с.л. зехтин
2–3 с.л. прясно изцеден лимонов сок

За соса:
1/3 чаша сусамов тахан
2-3 скилидки чесън
2 с.л. лимонов сок
1 с.л. зехтин
1 с.л. течен мед
1 ч.л. едро смлян червен пипер
сол на вкус
2-3 с.л. вода


Загрейте фурната на 200 градуса. Покрийте широка тава с хартия за печене. Разрежете патладжаните на две и върху всяка половинка направете диагонални разрези с нож под ъгъл от 45˚ (като диамантена решетка). Напръскайте със зехтин, поръсете със сол и печете 35-40 минути до златисто. По желание малко преди да извадите от фурната готовите патладжани, можете да подредите върху всеки от тях нарязана на филийки моцарела.

Разпределете зеленолистните растения в чиниите за сервиране и поръсете с лимонов сок. Върху зелените канапета подредете изпечения патладжан и поръсете със запечен сусам. Най-отгоре добавете 1-2 лъжици от пикантния сос.

За приготвянето на соса смесете всички продукти в блендер и миксирайте за една минута до получаване на еднородна маса. Може да разредите соса, като добавите малко вода.

Магдалена е хранителен терапевт. Работи предимно с жени – бъдещи майки, жени с фертилни проблеми, със заболявания на репродуктивната система или просто с дами, които искат да се хранят по-добре и да повишат качествотo си на живот. Научете повече на www.magipashova.com.

 

А нещо за десерт?