От А до Ям

Вълшебни зеленчукови бурканчета за лесно готвене през зимата

Сега затваряме буркани, за да сложим на масата нещо качествено и произведено от самите нас.

Вълшебни зеленчукови бурканчета за лесно готвене през зимата

Снимка: Момичетата от града

Ако преди години някой ми беше казал, че ще затварям буркани и още повече – че ще се забавлявам с това, щях да му се изсмея! Винаги съм свързвала “зимнината” с онези мрачни времена, които някои наричат умилително “соц”, а други (като мен) намират за най-злощастния период от българската история. Истината е, обаче, че новите времена донесоха и нови предизвикателства. Ако преди бабите ни затваряха буркани, за да сложат нещо на масата през зимата, сега затваряме буркани, за да сложим на същата тази маса нещо качествено и произведено от самите нас. Което пък, само по себе си, носи удовлетворение и една домашност, която е неочаквано добра терапия срещу есенна и друга депресия.

 

И така, аз реших да пробвам. Сетих се за една вълшебна рецепта на баба ми, която майка ми обожаваше, и при всяко готвене благославяше. Наричаме го “бурканче за готвене”. По правило то съдържа пет основни съставки, може и шест, ако решите, и се използва за зеленчукова заготовка на огромен брой ястия от българската национална кухня. Така през зимата вместо да обикаляте плод-зеленчуците и да купувате “пластмасови” моркови и домати, отваряте килера и вадите зеленчукова дозичка, която да придаде вкус и аромат на всяка манджа.

 

Продуктите са:
10 кг домати (сега е сезонът на едни такива малки продълговати доматчета, които са месести и с тънка ципа – идеални за консервиране)
3 кг зелени чушки
1,5 кг моркови
4 връзки магданоз
сол на вкус
(ако готвите редовно с целина, може да добавите и нея, в количество от около 0,5 кг)

Миете всичко, доматите кипвате в гореща вода, докато омекнат. Нарязвате морковите, чушките и магданоза, доматите белите и нарязвате или пасирате. Обърквате продуктите и пълните малки бурканчета с капачки на винт. Гледате да не остава въздух, а ако има такъв, досипвате от доматения сок, който се е отцедил в тавата. Затваряте здраво бурканите и ги нареждате в голяма тенджера. Тук става интересно: ако сте на село, можете да запалите огън на открито. Ако ли не, взимате най-голямата си тенджера и нареждате вътре бурканчетата. На котлон също става. След завиране намалявате огъня и държите 45 минути.

 

Ястия, които можете за сготвите с вълшебното бурканче: пилешка супа, супа топчета, зеленчукова супа, леща, мусака, гювеч, кебап, яхния, ориз по селски, фасул, и пр., и пр.