Общество

10 факта за ваксините, които задължително трябва да знаем

Личното мнение не може да бъде довод, а само и единствено научните факти.

10 факта за ваксините, които задължително трябва да знаем

Спорът за и против ваксините е толкова разгорещен, че често провокира крайни реакции и от застъпниците на имунизациите, и от противниците. Когато говорим за ваксини обаче, личното мнение не може да бъде довод, а само и единствено научните факти. Затова събрахме десет важни факта за ваксините, с които, вярваме че всеки е добре да бъде запознат.

 

***

1. Отказът от ваксини е заплаха като СПИН и Ебола

В официалния си доклад за заплахите за здравето, пред които сме изправени в световен мащаб през 2019 г., Световната здравна организация постави отказа от ваксини редом до СПИН, Ебола и антибиотичната резистентност. Според данните на СЗО 1,5 милиона деца умират всяка година заради непоставени ваксини.

 

***

2. Ваксините предпазват обществото

Специалистите обясняват, че благодарение на ваксините се създава т.нар. „колективен имунитет“ – тоест когато са ваксинирани достатъчен брой хора (според някои доклади над 90%), дори и при появата на опасна болест, тя не може да се разпространява. Наличието на стабилен колективен имунитет е особено важно за малките деца, на които все още не е поставена ваксина срещу дадено заболяване (например първата доза срещу морбили се поставя на 13 месеца – преди това всички бебета са изложени на риск при наличие на болестта в страната), за възрастни, на които никога не са поставяни ваксини, както и за всички хора с автоимунни заболявания, силни алергии и тежки увреждания, при които е противопоказно да се поставят имунизации. За тях една болест като морбили например може да се окаже фатална и всъщност те са изложени на риск заради решението на други хора да не ваксинират децата си.

 

***

3. Спасили са милиони

В защита на ваксините медицинските специалисти изтъкват исторически данни за пълното овладяване или значителното намаляване на болести, от които преди са умирали милиони. Данните за едрата шарка например показват, че от нея през XX век умират над 300 милиона души. Но след предприемане на кампания за масова ваксинация във всички страни по света, през 1980 г. болестта е обявена за напълно изкоренена. СЗО отчита и спад на случаите на полиомиелит (детски паралич) с 99% след предприемане на масови имунизации.

 

***

4. Заради нисък колективен имунитет се завръщат „забравени“ болести

Според СЗО в последните години се наблюдава увеличение с 30% на случаите на морбили в световен мащаб. Смята се, че преди въвеждането на масови ваксинации само от тази шарка в световен мащаб са умирали над 1 милион деца годишно. Днес случаите значително са намалели, но въпреки това епидемични взривове продължават да се регистрират, и то в страни, в които болестта се смята за напълно овладяна – Великобритания, Австрия, Франция, Швейцария, Испания и Белгия. През 2013 г. в Уелс за период от половин година са установени 800 тийнейджъри с морбили. Като причина здравните власти обявяват отказа на множество родители да ваксинират децата си, убедени, че тази болест завинаги е изчезнала.

Регистрират се и повече случаи на коклюш, въпреки ефективните ваксини. Тъй като болестта е смятана за напълно овладяна, много родители предпочитат да не ваксинират децата си. През 2011 г. обаче във Великобритания са регистрирани над 4000 хиляди случая, а само година по-късно в САЩ избухва епидемия с над 18 хиляди заразени. Специалисти подчертават, че при липса на колективен имунитет риск от епидемии винаги съществува. 

    И още...


   5. В някои страни се молят за задължителни ваксини

Някои родители искат в България да няма задължителни ваксини, а всички да са единствено препоръчителни. Правото на избор наистина е неизменно в съвременното общество, но то върви с отговорност. Дали може да се разчита, че всяка майка ще се образова достатъчно по темата – и то от сериозни медицински изследвания, а не от форуми в интернет, където се споделя лично мнение, а не факти?

Дори в страни, в които няма задължителен имунизационен календар, днес се организират подписки такъв да бъде въведен. Например в Швейцария няма точно определени имунизации по закон, но пък родителски организации настояват това да се промени, защото се смята, че заради препоръчителния характер на ваксините обществото се сблъсква с болести, които иначе биха били напълно овладени. Там всяка година се регистрират десетки случаи на морбили и родителите настояват за задължителни ваксини за всички. В други страни пък като Австрия ваксините не се водят задължителни, но в много от детските градини и ясли не приемат деца без определен набор от имунизации

 

***

    6. Родителите могат да се откажат от ваксина с декларация

Всъщност в момента в България родителите могат да се откажат дори от задължителните по закон ваксини със специална декларация, попълнена и подписана пред личния лекар. Но и у нас за записване в детска ясла и градина се изисква попълнен имунизационен паспорт със задължителните ваксинации. За препоръчителните – не съществува такова изискване.

Проблемът е в това, че заради силното движение против ваксините, много родители в България не поставят ваксини на децата си, но успяват да уредят, по един или друг начин, неосъществената имунизация да бъде записана в картона на детето. При риск от епидемия всички тези деца са потенциално опасни не само за себе си, но и за всички в своето обкръжение. 

 

***

7. Задължителните са безплатни

Задължителните ваксини са стриктно отбелязани в имунизационния календар, предоставят се безплатно и се поставят от личния лекар. На сайта на Министерство на здравеопазването е уточнено, че задължителни са ваксините за хепатит B, туберколоза, дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип В, пневмококови инфекции, морбили, паротит и рубеола. Както и че освен задължителните съществуват и препоръчителни, които не се поемат от Здравната каса, а се заплащат от пациентите. Препоръчителни имунизации включват противогрипните ваксини, тези срещу хепатит А, менингококови, пневмококови и хемофилус B инфекции, коремен тиф, бяс, жълта треска, ротавирусна инфекция, човешки папилома вирус. До 2020 г. се предвижда като препоръчителна в календара да влезе и ваксината срещу варицела.

От МЗ предупреждават, че задължителните, както и препоръчителните имунизации, трябва да бъдат извършени от личния лекар или в имунизационен кабинет и не би трябвало да се продават свободно в аптечната мрежа – заради рискове от неправилно пренасяне или съхранение.

 

***

8. Предпазват от усложнения

В доклад на Националния център по заразни и паразитни болести се подчертава, че имунизациите предпазват не само от заболяване, но и от усложненията му. Например ваксината срещу морбили предпазва и от морбилна пневмония, и от енцефалит. Освен това според специалистите съвременните ваксини са така разработени, че да провокират реакция, която е максимално сходна с тази при изграждане на естествен имунитет.

 И още 2 важни факта...


9. Имат странични ефекти

Като всеки лекарствен препарат и ваксините имат странични реакции. Но повечето от тях не са по-тежки от възможните от някои медикаменти, които се продават дори без рецепта и се приемат масово. Достатъчно е да се прочете листовката на лекарства като аспирин или парацетамол, за да се види, че и те имат немалко възможни странични реакции.

След поставяне на ваксина в повечето случаи се наблюдават по-леки реакции – умерено повишаване на температура или оток и зачервяване в областта на убождането, раздразнителност няколко дни след поставена ваксина, липса на апетит. В по-редки случаи може да се стигне до температурни гърчове, които обаче според лекари отшумяват и не оставят трайни увреждания при децата.

Възможна е също изява на кожна реакция – атопичен дерматит, особено при деца, които са генетично предразположени към алергични прояви.

Противниците на ваксините ги обвиняват за много тежки проблеми, но няма категорични научни доказателства за тях. Връзката на ваксинацията с автоимунни реакции не е еднозначно научно потвърдена, а пряката връзка между ваксините и аутизма е категорично отхвърлена.

Това, което често се пренебрегва от противниците на ваксините, е, че не самите препарати са „отровни“, а при някои деца не са поставени правилно. В повечето случаи, когато се е стигнало до усложнение след ваксина, вината е на лекаря, който я е поставил погрешно или не е преценил, че при конкретното дете е по-добре да не се прави имунизация.

 

***

10. Ваксина не се поставя на болно дете

От изключително значение е как се поставя една ваксина. Трябва да бъдат спазени всички стъпки – ваксината да се транспортира според изискванията, да се съхранява в хладилник, да се извади за точно определен период преди инжектирането, за да не доведе до шок.

Най-важното е лекарят да извърши обстоен преглед на детето (или възрастния) преди имунизация. Поставяне на ваксина на болно дете, дори и то да е само с хрема, буквално може да го убие. Риск е и дори ако някой в обкръжението на детето е болен – брат, сестра, родител. Необходимо е детето да е било здраво поне една седмица преди ваксинирането, както и да се пази от много контакти или настинка една-две седмици след имунизация. Добре е да има период от поне 20-ина дни между различните имунизации, за да се даде време на имунната система да реагира. Съществуват варианти дори многокомпонентните ваксини да бъдат отложени и да бъдат поставени на отделни приеми, но това може да стане единствено по преценка на личния лекар и родителят ще се наложи да заплати някои от препаратите.

Добре е ваксинация да се отложи и ако детето не е достигнало необходимото развитие за възрастта си. Имунизации на недоносени се правят с изключителна бдителност и ако е необходимо се отлагат дори месеци наред. Хубаво е да се направи и тест за алергии преди имунизации, но за съжаление такива или не се правят, или не дават сигурни резултати при малките деца. Това условие е по-скоро за поставяне на ваксини при възрастни – заради пропуск или при пътуване.

Важно е обаче при бебетата педиатърът да има достатъчно време да поговори с родителите и да ги разпита за евентуални хранителни алергии при детето (отново говорим не за новородените), както и дали самите родители нямат алергии или автоимунни заболявания. Защото това отново е фактор, който е от значение и който би могъл да е предпоставка за отлагане или дори непоставяне на ваксина.

Препоръчва се консултация с невролог преди имунизации за всички деца, които имат каквито и да са прояви на отклонения в нервно-психическото развитие. По преценка на лекар е възможно детето да остане без каквито и да било ваксини.