Общество

10 неща, постигнати от Хилъри Клинтън, които нямат нищо общо с Бил

Дори и да дължи част от политическия си успех на съпруга си – бившия президент Клинтън, тя притежава и значителни лични постижения. Хилъри несъмнено е изтъкната фигура в американската политическа история.

10 неща, постигнати от Хилъри Клинтън, които нямат нищо общо с Бил

[[more]]Като кандидатка в предстоящата надпревара за президентското място на САЩ Хилъри Родъм-Клинтън буди доста въпроси у критиците със своята биография. Близо три десетилетия тя е част от фокуса на обществото, над десет години – като държавен служител. Опонентите й твърдят, че успехите й са “династически”, което, формално погледнато, не е вярно; но дори и да дължи част от политическия си успех на съпруга си – бившия президент Клинтън, тя притежава и значителни лични постижения. Хилъри несъмнено е изтъкната фигура в американската политическа история. Ето десет от нейните най-важни лични постижения според Mic.com.

1. Хилъри Родъм е една от 27-те жени, завършили право в Йейл през 1973 г. в курс от общо 235 души. При това завършва с отличие.

2. Тя е единствената жена в екипа, който разследва президента Никсън във връзка с делото за неговия импийчмънт. Година преди да се омъжи за Бил Клинтън, Хилъри е единствената жена, представителка на Конгреса, в екипа, разследващ ролята на Никсън в опита за обир в щаба на Националния комитет на Демократическата партия и последвалото потулване на въпроса.

3. Съоснователка е на застъпническата организация “Адвокати от Арканзас за децата и семействата”. Хилъри и Бил сключват брак на 11 октомври 1975 г. През 1978 г. Бил вече е на служба с първия си мандат като губернатор. Хилъри обаче не се задоволява само да се навърта наоколо, докато съпругът й се катери по политическата стълбица. Тя става член на адвокатска кантора “Роуз” в Литъл Рок, Арканзас, а след това помага за създаването на “Адвокати от Арканзас за децата и семействата” – организация, която работи и до днес.

4. Тя чупи клишето за първите дами с речта си на Женската конференция на Организацията на обединените нации в Китай през 1995 г. “Трябва да намерим обща основа”, казва тя на четвъртата поред женска конференция, “за да помогнем за откриването на едно ново достойнство и уважение към жените и момичетата по целия свят.”

5. Хилъри печели “Грами” за аудиоизданието на книгата си “It Takes a Village”. Печатната версия излиза през януари 1996 г. и бързо се превръща в бестселър, а година по-късно г-жа Клинтън печели наградата на звукозаписната индустрия “Грами” за аудиоверсията. “Дори не знаех, че се дава “Грами” и на напълно лишени от музикален слух певци като мен”, казва тя при получаването на грамофончето, “но съм много благодарна за това.”

6. Работи с покойния сенатор Едуард Кенеди за разширяването на Детската здравно-застрахователна програма. Кенеди възлага на тогавашната първа дама Хилъри Клинтън да упражни необходимия натиск върху съпруга си, за да подкрепи Белият дом създаването на детската застрахователна програма на САЩ.

7. Тя печели повече гласове от всяка женска кандидатура за президент на САЩ досега. През 2008 г. Хилъри губи със съвсем малко пред съперника си за кандидат-президент на демократите – сенатора Барак Обама. Г-жа Клинтън обаче успява да събере 18 046 007 гласа – най-високата цифра, събирана някога от жена кандидат за президент на Америка.

8. Тя подготвя почвата за здравната програма “Обамакеър”, като тласка напред здравната реформа през 90-те години и по време на кампанията през 2008 г.

9. Хилъри се оказва най-пътуващият държавен секретар в историята на САЩ. По време на четирите си години на този пост, който приема по настояване на Обама малко след като е избран за първия си мандат, Хилъри Клинтън изминава рекордните 956 733 мили и посещава общо 112 страни като първи дипломат на Америка.

10. Тя успява да задейства първите американски преговори с Иран след ислямската революция от 1979 г. в близкоизточната страна. Хилъри Клинтън праща младия си сътрудник на име Джейк Съливан на мисия, смятана от мнозина американци за невъзможна – да започне тайни срещи с Иран, които довеждат до стартиране на международните преговори относно ядрените амбиции на страната. Още е рано да се съди дали тези първоначални усилия ще доведат до потенциално историческа сделка. Но ако до 30 юни преговарящите страни стигнат до официално многостранно споразумение, това може да се окаже най-забележителното постижение на Хилъри Клинтън, независимо дали тя ще спечели президентския пост или не.