Общество

20 доброволки участват в космически експеримент във Франция

Целта е делът на жените астронавти постепенно да се увеличава

20 доброволки участват в космически експеримент във Франция

снимка: Pxfuel

Започна експеримент, в който двадесет доброволки са настанени в космическата клиника Медес в Тулуза, Франция, и им предстои да прекарат пет дни във водни легла. Макар да звучи като дълга и желана спа почивка в южната част на любимата Франция, става дума за сериозно научно изследване за влиянието на космическите полети върху женското тяло.

По време на изследването жените лягат в контейнери, наподобяващи вани, покрити с водоустойчива материя, която да ги предпазва от намокряне. При експеримента жените изпитват състояние на безтегловност, което е много подобно на усещането за летене, което астронавтите усещат на Международната космическа станция.

Това е първият експеримент за "сухо потапяне" в Европа и втори в света, провеждан изцяло върху жени. ЕКА организира проучването "Вивалди", за да осигури липсващите научни данни за ефекта на безтегловност върху представители на половете.

"Няма почти никакво познание за физиологичното и психологическо въздействие върху жените в тази научна сфера. Това провеждано изцяло върху жени изследване на сухо потапяне ще допълни данните, получени при изследвания върху мъже в Европа и Русия", споделя Анжелик ван Омберген, ръководител на програмата за природни науки в ЕКА.

С увеличаването на броя на жените астронавти, които вземат участие в мисии, изследването е насочено към преодоляване на разликата между половете, тъй като по-голямата част от изследванията в космическата медицина са проведени върху мъже.

Доброволките ще извършват ограничени движения в монотонна среда и ще изпитват промените в телесните течности и мобилността, както и усещането за телата си.

При безтегловността телата на астронавтите губят плътността на костите и мускулите си, усещат се промени в зрението и дори телата са склонни да стават по-високи в космоса, но и по-слаби, тъй като поддържащите мускули и връзки вършат по-малко работа. Много от тези ефекти е твърде вероятно да варират значително между мъжете и жените.

Жените изглеждат по-малко податливи на увреждане на зрението от мъжете, но жените са по-склонни към припадъци, когато се върнат на Земята “, казва проф. Алън Харгенс, който изследва въздействието на микрогравитацията върху човешкото тяло.

Към момента недостигът на данни е основна пречка за разработването на програми по време на мисии, както и рехабилитацията при завръщане на Земята на жени астронавти.

Делът на жени астронавти бавно се увеличава през последното десетилетие. След като беше реализирано първото изцяло женско излизане в открития космос през 2019 г., НАСА обяви целта си да изпрати първата жена на Луната до края на десетилетието, а Китай се очаква да включи жена астронавт в мисия с космическата станция Tiangong следващия месец.

 

След Космоса Джеф Безос иска да покори и безсмъртието