Общество

3 признака, че сме пристрастени към смартфона си

Възможно е да страдаме от "номофобия"

Въпреки че смартфоните имат много предимства, едно от които безспорно е достъпът до информация, те имат и много недостатъци. И можем да се пристрастим или да чувстваме тревожност, ако се разделим с телефона си дори за миг. Това се нарича номофобия, а 17% повече жени страдат от нея, отколкото мъже. Да, харесва ни да публикуваме красива снимка, да бъде харесвана от различни хора и постоянно да следим с колко са се увеличили лайковете. Но въпреки това трябва да внимаваме за някои неща, а когато те се появят незабавно да им обърнем внимание. 

Един от най-типичните симптоми на нофомофията е постоянна проверка на телефона за съобщения и известия. Телефонът не звъни, нито сигнализира по някакъв начин, че се случва нещо, но ние си го въобразяваме. Причува ни се звънене или вибрация. Друг "сигнал", че нещо се случва с нас, е използването на телефона при неподходящи условия или в неподходящо време – под душа, по време на вечеря или на важна среща, когато не е нужно да наблюдаваме смартфона си. 

Представете си, че батерията на телефона се е изтощила и трябва да прекарате известно време без него. Изпитвате ли притеснения? Защото това е друг симптом на номофобията, която ни пречи да общуваме с хората в реалния свят и повишава нивата на стрес. Постоянните звуци и вибрации могат да ни накарат да се чувстваме притиснати и изправени "на ръба", което ни пречи да се концентрираме при изпълнението на задачите, които сме си поставили.

Прекомерното използване на смартфона може да предизвика и лош сън, и депресия. А защо? Отговорът е прост и напълно обоснован –общуването в реалния свят съвсем не е като във виртуалния и това създава проблеми в отношенията между хората. В реалния живот нямаме време да реагираме, когато някой ни каже нещо, а в интернет можем да забавим отговора си, докато го осмислим. 

Задавайте си по-често въпроси като: "Ако не нося телефона си с мен, чувствам ли се зле?", "Плаша ли се да не ми падне батерията?". Ако отговорите не ви харесват, първата стъпка е да приемете и признаете факта, че имате реален проблем. Второто, което можете да направите, е за кратко напълно да изключите телефона си. Но истината е, че има и едно много добро решение – сами да налагаме правилата: "Днес излизам без телефон и те чакам точно в 12 на нашето място, но не можеш да ми звъннеш, понеже няма да имам телефон!". 

 

Смартфонът, който намира слънцето, усмивките и забавлението!