Общество

4 причини да се откажете от фойерверките завинаги

Да започнем новата година по нов начин

4 причини да се откажете от фойерверките завинаги

Снимка: Our Pet Vets

Фойерверките са неизменна част от всеки голям празник у нас, а на Нова година са си направо задължителни, като понякога дори са съпроводени и с изстрели от огнестрелни оръжия. Да, зарята е красива, но моментната радост за малки и големи крие огромни рискове както за тях самите, така и за околната среда.

Проблемът е глобален, а по-напредналите държави започват дори да ги забраняват. По-рано този месец германското правителството забрани фойерверките като част от мерките за справяне с коронавируса, за да се избегне струпването на хора. Употребата на пиротехнически средства е широко разпространена в Германия, затова на локално ниво някои области въведоха подобна забрана – още миналата година над 30 града и общини в страната, включително Берлин, Хамбург и Мюнхен, наложиха пълна или частична забрана на фойерверките за лична употреба в новогодишната нощ. В Париж, Ню Йорк и Сидни също има ограничения за пиротехниката. Ето 4 причини да последвате примера им:

Вредни са за околната среда

Германската агенция по околна среда от години сигнализира, че нивото на фини прахови частици във въздуха се повишава при използване на фойерверки. Повечето пиратки, фойерверки и ракети съдържат различни химични съставки и пластмасови елементи и след като излетят и се приземят,  те замърсяват и земята. Тъй като не са биоразградими, а хората рядко търсят остатъците от съдържанието или опаковката, те просто остават в природата.  

Плашат бебетата и домашните любимци

Ако имате куче, със сигурност сте забелязали уплахата му в новогодишната нощ. То реагира на фойерверките подобно на буря – със страх. Те не знаят какво се случва и ако частично можете да обясните ситуацията на малките деца, то домашните любимци изпадат в ужас, защото сетивата им са по-изострени от нашите, кучетата например чуват 4 пъти по-силно шума.  

Убиват диви животни

Макар пиротехническите средства да се използват предимно в градска среда, те засягат дребни диви животни. От фондация „Дивите животни“ сигнализират, че в паниката си и дивите, и домашните животни могат да станат жертва на пътния трафик. Животни, които са били в близост до пиратки или фойеверки при избухването им, може да страдат от временна загуба на слуха, наранявания и травми по тялото, изгаряния, включително и на очите. Дребни животни като катериците могат да умрат от ярката светлина и неочаквани гърмежи. Риби и водолюбиви птици пък умират от поглъщане на остатъци от заря и пиратки паднали във водата. Дневно активните птици, които спят нощем, изпадат в паника от гърмежите и се разлитат на всички посоки, като често блъскат в коли и сгради и също умират.

Опасни са за хората

На първо място фините прахови частици във въздуха са голямо предизвикателство за хора с дихателни проблеми, например астматици. В спешните отделения на болниците пък всяка година на 31 декември отбелязват пик на пациенти, които постъпват увреждания на слуха, с откъснати пръсти на ръцете или с различни изгаряния. "Шпигел" цитира специализираното издание Deutsches Ärzteblatt, според което в Германия в новогодишната нощ на 2013 цели осем хиляди души са си причинили увреждания на вътрешното ухо.  

В празничната нощ и в деня на 1 януари тази година през Спешното отделение в „Пирогов” са преминали общо 730 души, а от тях децата са 240. Едно от тях е 3-годишно момиченце от Ихтиман, прието в Клиниката по изгаряния. Причината – в двора на къщата им родителите на момиченцето запалили пиротехнически изделия. При гръмването им детето е ранено сериозно, а вътрешното ухо е със сериозна травма. Затова, когато посегнете към пиратки или фойерверки, помислете за всички последици, които предизвиквате само за няколко секунди красиво светлинно шоу.

 

Наистина ли 2020 е най-лошата година досега?