48% от българите не биха се ваксинирали срещу COVID-19, когато ваксината стане факт, сочи проучване на “Галъп интернешънъл”. То е проведено чрез телефонен сондаж с 800 интервюта в периода 27 – 29 ноември. Очаква се първите дози на ваксините да пристигнат у нас съвсем скоро, но все още няма изготвен подробен план за ваксинирането на населението.
В понеделник здравният министър обяви, че 125 хиляди дози от ваксината на Pfizer ще дойдат в края на тази или началото на следващата година. Добави още и че полагащите се 1000 лева на всички медицински специалисти на първа линия ще им бъдат преведени още в същия ден, включително и за болницата в Поморие, за която ви разказахме – там медицинска сестра с 24 години трудов стаж получава 640 лв. заплата.
Премиерът Борисов пък с обичайния си назидателен тон смъмри министъра и заяви: „Не искам да чувам, че има проблеми със заплащането на медицинските работници на първа линия, с лекарствата и предпазните облекла и с готовността за ваксини". Проблеми с ваксината обаче могат да възникнат, дори и премиерът да не иска да ги чува, с тях идват и няколко важни въпроса.
Какво представлява ваксината?
В момента има над 10 ваксини, които са в клинични изпитания. Смята се, че в най-напреднала фаза е тази на американската компания Pfizer и германския й партньор Biontech, която ще получим и в България. Тя даде 95% ефективност в последния етап от изпитването. Очаква се да бъдат произведени до 50 милиона дози ваксини тази година (по данни на "Ройтерс"), които ще обхванат поне 25 млн. души по света, а догодина ще се произведат още 1,3 милиарда дози. Ваксината се прилага на две дози, а според създателите няма сериозни странични ефекти, освен умора, от която се оплакали над 2% от ваксинираните с втората доза.
„Pfizer са най-напреднали, тяхната ваксина е по чисто нова технология, основана на нуклеинови киселини“, обясни в ефира на NOVA вирусологът доц. Любомира Николаева-Гломб, ръководител на отдел "Вирусология" в Националния център за заразни и паразитни болести. Тя разказа и как точно действа ваксината.
„Принципът е, че се инжектира такава рибонуклеинова киселна, която носи информация за един от повърхностните белтъци на коронавируса. Тази РНК намира пътя си до клетките и в резултат на ваксината се образува белтък, нашият организъм реагира с поява на имунни клетки, които ще разпознават коронавируса. Така организмът ни ще бъде подготвен за среща с коронавируса. В същото време РНК-молекулите са нестабилни, влизат в тялото на човека, свършват работата си и се разпадат, затова е толкова добър профилът на безопасност на ваксините“, категорична е тя.
Вижте кой и къде ще поставя ваксините...
Каролина Касабова
Каролина е момиче, което живее по ноти. Сутрин пие кафето си мляко и музика, през деня чува мелодии в клаксоните на автомобилите, в скърцането на трамваите по релсите, в стъпките на минувачите, в ремонтите на пътищата, във вятъра, който гали клоните на дърветата. Вечер пее в дует с голямата си любов - Града. Понякога му изневерява с някой самотен плаж или достолепен планински връх, но накрая винаг...