Общество

5 години след Брекзит, Европа е готова да приеме обратно британците

Ако британската икономика издържи, биха ли я последвали?

5 години след Брекзит, Европа е готова да приеме обратно британците

Снимка: Brian Lawless/Getty Images

Честита годишнина! Днес се навършват 5 години от както Великобритания проведе референдум, в който 51,9% гласуваха „за“ напускането на ЕС.

Брекзит разтресе британската и европейската политика из основи и беше последван от години на тежки преговори между Брюксел и Лондон.

Накрая на 24 декември 2020 г. беше постигната сделка, която предотврати танцът на Кралството за довиждане да се превърне в пълна катастрофа.

Но Брекзит далеч не е приключил, пише Euronews.

Започнал с разпри, относно пристанищата и задържането на граждани на ЕС, заради объркване с визите, шест месеца по-късно Брюксел и Лондон отново си разменят нападки по отношение на правата за риболов и Протокола за Северна Ирландия.

Пет години след като Великобритания гласува да напусне ЕС, повечето европейци казват, че биха ги приели обратно.

Проучване на Euronews и Redfield & Wilton Strategies също е открило, че много от тях с интерес наблюдават как се справят британците извън съюза, и биха взели предвид и собственото си напускане, ако на Кралството им се получи.

Проучването сочи, че мнозинството от общо 1,500 респонденти във Франция, Германия, Италия и Испания биха гласували да останат в ЕС. Повечето от тях смятат, че той има благоприятен ефект върху страната им.

Единствено мнозинството италианци твърдят, че Кралството е направило правилния избор за себе си.

Половината от тях смятат, че ако след още 5 години икономиката на Великобритания е в добро състояние, също биха се замислили за напускане на съюза.

Изгледите за завръщане на британците в ЕС са доста невероятни. Проучване на YouGov през март сочи към едва 35% „приемливо“ тяхно отношение към Европа, докато 50% по-скоро сбръчкват чело. А проучване от месец по-рано е достигнало до извода, че макар 50% от тях сега да биха гласували да останат, те са малко или много раздвоени по въпроса с гмурването обратно.

А от студените планини Шотландия спорадично на свой ред извиква „Свобода!“. Но не с пълно гърло – последните данни също сочат, че 53% от шотландците не желаят независимост.

Биг Бен движи стрелки и отмерва часовете до момента, в който ще разберем – груба грешка ли беше Брекзит или успешен експеримент и първото парче от едно бавно, но сигурно домино.

Британците не могат да напускат Острова без жизненоважна причина