Във Фейсбук преди известно време попаднах на покана за благотворителна разпродажба на картини в подкрепа на добра кауза. Когато попитах каква е тя, за моя голяма изненада отговорът беше, че е реална, наистина важна, но хората, които ще бъдат подкрепени, искат да не се разкрива проблемът. Тъй като познавам лично източника на информацията и знам колко е сериозен, не се съмнявам в истинността на инициативата и значимостта на каузата. Но се замислих колко често хората са склонни да допускат грешки при формулирането на каузите си. Както и при анонсирането им в публичното пространство.
Ето някои от най-често срещаните грешки, които можем да направим.
1. Не успяваме ясно да обясним каква е каузата ни
Когато сме силно ентусиазирани от една идея, сме склонни да си мислим, че всички „горят” като нас. И че не е необходимо да обясняваме защо проблемът е важен и трябва да бъде решен. Така има опасност да не съумеем ясно да формулираме каузата си. Това най-често се случва, когато сме навлезли дълбоко в проблема, изчели сме много статии по темата, срещнали сме се с различни специалисти и просто не успяваме да отсеем ключовите неща, с които най-вълнуващо да обясним какво искаме да постигнем.
Но всъщност представянето на каузата е като представянето на всяка друга идея – било то в работата ни, когато убеждаваме шефа и колегите си, че предложението ни е важно и е от полза за бизнеса, или вкъщи, когато трябва да убедим другите членове на семейството, че точно тази ваканция е мечтаната от всички почивка. Затова спрете за момент и се опитайте да формулирате в 3-4 изречения каква е същността на вашата кауза. Нека това бъдат фрази и аргументи, с които да „докоснете” сърцата на хората и да ги „запалите” да ви последват.
2. Не успяваме правилно да определим кой би подкрепил кауза като нашата
Много често си мислим, че някой ще подкрепи каузата ни. Обръщаме се към него, но той отказва или най-малкото любезно отклонява. И ние се обезсърчаваме. Причината може да е че този човек или организация имат други интереси и приоритети, за които да даряват. Или просто че сме ги потърсили в неподходящ момент. В този случай могат да ни помогнат изградените дълготрайни партньорства с хора или компании, които се интересуват от проблеми като нашия. Както и умението ни да създаваме нови контакти. Някои мислят, че е достатъчно да ангажират медия или да разпространяват информация в социалните мрежи. Разбира се, много е важно да се говори широко за каузата. Но това не гарантира, че ще достигнем до хората, които биха я подкрепили и биха се включили в нея.
Тук от полза може да е ангажирането на известна личност или организация. Но внимавайте каузата да не започне да се асоциира с определена партия или да изглежда като чист корпоративен PR или реклама. Изберете личност или компания, които са известни с добрия си морал и наистина се интересуват от проблема. За да не се окаже, че вие работите за техния имидж, а не те – за вашия.
Мариана Петрова
Мариана Петрова е „момиче с кауза”. Има над 15-годишен опит в неправителствения сектор, работата по социални каузи и организирането на кампании. През последните повече от 5 години подпомага организации, неформални групи и индивидуални лица, които искат да подобрят ефективността от дарителската и доброволческата си дейност. Инициатор е на „Добри дела” – www.goodee...