Общество

5 интересни факта, които трябва да знаете за китайска Нова година

Какво по-хубаво от това да празнуваш два пъти Нова година...

5 интересни факта, които трябва да знаете за китайска Нова година

Снимка: Canva

Какво е по-хубаво от това да празнуваш Нова година два пъти!

Сега ни очаква още един фестивал, защото днес, на 22 януари 2023, настъпва китайска Нова година и това бележи началото на най-важния традиционен фестивал в Китай.

Популярна още като Лунна нова година или Пролетен фестивал, тя се се пада между 21 януари и 20 февруари, в зависимост от позицията на Луната. Празненствата продължават цели 15 дни, като началото е най-важно. Тази година подготовката за фестивала започна преди няколко дни - на 14 януари, като той ще продължи до Празника на фенерите на 5 февруари.

Но какво още трябва да знаем за годината на Водния Заек?

Фолклорът зад фестивала

Според легендата преди повече от хиляда години чудовище на име Ниан идва да атакува селяните в началото на всяка нова година. Селяните прогонили чудовището, издавайки силни звуци и използвайки ярки светлини. Така започнала традицията на китайската Нова година и сега тя се празнува по този пищен и доста продължителен начин.

Кое е животното на 2023?

2023 е годината на Водния Заек. 12-те знака в китайския зодиак са плъх, вол, тигър, заек, дракон, змия, кон, коза, маймуна, петел, куче и прасе.

Колко дълго продължават празненствата за китайската Нова година?

Лунната нова година в Китай се отбелязва цяла седмица, което означава, че съответно банките, офисите, фабриките и магазините са затворени през това време. Училищата също са недостъпни за четири седмици.

Кои са традициите, които се спазват по това време?

Както и при нас, една от най-значимите традиции е вечерята. За разлика от празненствата тук, които често са някъде,  семействата се събират за празника в дома си, менюто е възможно най-вкусно, а облеклата по-елегантни. Приготвят се изцяло традиционно меню като кнедли, риба и питки от лепкав ориз. Всички деца от получават монети за късмет, поставени в червени пликове, наречени „хонгбао“. Хората почитат и починалите си роднини.

Друга важна традиция е почистването на дома. Хората вярват, че като посрещнат новата година с чист дом, ще отърват от всеки лош късмет. По време на Фестивала на фенерите пък хората окачват светещи фенери в храмовете и по домовете си и/или ги носят по време на нощен парад.

Каква храна се приготвя?

Храната е една от най-важните части от всеки празник. В Китай хората ядат дълга юфка, защото е символ на дългия живот. Приготвят се кръгли или сърповидни кнедли с плънка от зеле или свинско месо, за които се вярва, че носят късмет. Много хора консумират вид бяло вино, наречено „nianjiu“, което означава „годишен алкохол“, по време на празненствата.