Общество

5 неща, които не знаем за Беларус

Какво не знаем за страната, в която протестират срещу Лукашенко?

Беларус – една страна, която остава встрани от ежедневния поток новини, но в последните дни целият свят следи събитията там, след като авторитарният й лидер поставя в риск съдбата на хиляди свои съграждани. Президентът Александър Лукашенко затвърди своята политика чрез ареста на опозиционния лидер Светлана Тихановска и опитите за потушаване на бунтовете срещу управлението му. А насочването на фокуса единствено върху политическите процеси в страната отново ще бъде причина да пропуснем интересни факти за тази страна. Вижте 5 неща, които не знаем за Беларус!

Лукашенко е бил борец срещу корупцията

Свързваме новините за Беларус от последните няколко седмици с всеизвестния факт, че президентът е на власт от 1994 г., както и с това, че той е определян като „последния диктатор на Европа“. Така го нарича администрацията на Джордж Буш през 2005 г. Неговата непримиримост към политическите противници дори води до думите, че ще третира опонентите си като терористи, „извивайки вратовете им като на патици“. Заради действия като тези си спечелва и редица санкции от САЩ и Европейския съюз.

Но какво се случва през 1993-а, годината – преди да спечели изборите, с които идва на власт? В този период, учудващо за мнозина, е избран да оглави антикорупционния комитет в беларуския парламент. Това е така заради предишната му слава на борец срещу корупцията. Тъкмо тази негова борба води до доверието в него и го тласка към властта. В края на същата година обвинява в корупция 70 висши функционери. Главен обект на обвиненията е Станислав Шушкевич, председателят на Върховния съвет. Обвиненията водят до вот на доверие, който Шушкевич губи. Стига се до прословутите избори от 1994 г. и изготвянето на нова конституция. Шестима са кандидатите за президентския пост. Сред тях са Лукашенко, Шушкевич и Вячеслав Кебич. Очаква се Кебич да спечели. Но напразно. Гръмките лозунги на Лукашенко срещу мафията са дали своя резултат. Така на първи тур той печели 45% от подкрепата, а на втори – скандалните и към днешна дата 80%. Изглежда, и тук максимата, че диктаторите печелят местата си с всеобщото доверие, не изневерява на себе си.

Добре е да се знае и че Лукашенко е следвал педагогика и агрономство, бил е инструктор на съветските гранични войски в Брест, тренирал е хокей и е заемал директорски пост в совхоз (държавно селско стопанство в СССР). В своята политика следва каузата за запазването на СССР, а и е против разширяването на НАТО на изток. Също така той е единственият държавник, който не изказва съболезнования след атентатите на 11 септември. И да, Русия е неговият вечен партньор в политиката.

Научете още...


Беларус има най-много жертви по време на Втората световна война

Всъщност Съветският съюз е най-тежко засегнат от войната, а на територията на Беларус има най-много жертви и разрушения на фона на целия СССР. Смята се, че страната е изгубила около 25% от населението си по време на войната, когато нацистка Германия нахлува в СССР. Повече от 1,6 милиона цивилни и 600 000 войници загиват в тази война. В това число и почти цялото еврейско население. Приблизително 85% от столицата Минск са разрушени при бомбените нападения. Градът е бил възстановен през 50-те и 60-те години на XX век. 

Научете още...


Убиецът на Джон Кенеди е живял в Минск

Лий Харви Осуалд, убиецът на президентът Кенеди и бивш морски пехотинец, пристига в Беларус, когато е на 20. Тогава той се представя за марксист и се опитва да влезе в КГБ. Кандидатурата обаче му е отказана, а в деня, когато туристическата му виза изтича, Осуалд прерязва китката на едната си ръка. Съветските власти са разтревожени от потенциален международен скандал и му позволяват да остане. 

След това получава работа във фабрика за радиоприемници и телевизори в Минск. Живее в малък апартамент в центъра на града. Жени се за Марина Прусакова през март 1961 г. През следващата година се ражда тяхната дъщеря и семейството заминава за САЩ. А на 22 ноември 1963 г. застрелва президента Джон Кенеди в Далас, Тексас.

Научете още...


 Около 70% от радиоактивните отпадъци на АЕЦ „Чернобил“ падат в Беларус 

Безспорно най-трагичната ядрена авария е тази от 26 април 1986 г., когато избухва реактор на украинската АЕЦ „Чернобил“. Токсичен облак се разстила над цяла Европа. А съседната на Украйна Беларус получава отровна доза от радиоактивни частици. Около 70% от радиоактивните частици се стоварват над страната. 

Една пета от обработваемата земя е унищожена, а над 2000 града и села са изоставени. Някои от замърсителите на почвите и въздуха имат приблизителен живот от 24 000 години по данни на организацията Chernobyl International. Според същата организация справянето с последствията от бедствието струва на страната 20% от държавния бюджет. Също така 2 милиона души, 500 000 от които са в сериозен риск, живеят в силно замърсени зони, твърдят от Chernobyl International.

Научете още...


 Най-успешният тенисист е Виктория Азаренка 

Виктория Азаренка е първият беларуски тенисист, достигнал световния номер едно в тениса и спечелил олимпийски медал. В Лондон през 2012 г. тя има бронзов медал от женските сингли и златен при смесени двойки. Освен това печели Australian Open два пъти и също два пъти достига до финал на US Open.

Азаренка споделя, че съзнанието ѝ е беларуско, независимо от това какво се случва или къде се намира. Това е така, защото сама казва, че родителите ѝ са я отгледали именно там и пак там се е изградила нейната личност. Затова усещането ѝ, когато пристъпи на беларуска земя, е за прибиране у дома. 

След раждането на сина ѝ Лео през 2018 г. тя се завръща в състезателния тенис и е на мнение, че не желае пауза в скоро време.

 

Светлана Тихановска – едно от децата на Чернобил