Общество

70% по-малко разводи в Китай заради принудително "отлагане"

Един месец за "успокояване на страстите" 

70% по-малко разводи в Китай заради принудително "отлагане"

Снимка: Jeff Juit/Pixabay 

Двойките в Китай, които са взели решение да се разведат, трябва първо да минат през задължителен едномесечен период на "успокояване на страстите" според новия Граждански кодекс, влязъл в сила от началото на 2021 г. Надеждата на правителството е, че чакането може да накара някоя от страните да се откаже и така да се запази брака

Разпоредбата изисква семействата, които подават молба за развод, да изчакат един месец, преди искането им да бъде обработено. Опитът да бъде намален процентът на разводите предизвика широко противопоставяне още миналата година, когато бе предложен законът.

Въпреки това резултатът е налице: 72% по-малко разводи за първото четиримесечие.

Важно уточнение е, че периодът на уталожване на страстите не се прилага, ако един от съпрузите търси развод след домашно насилие. Но въпреки това законът е противоречив и широко оспорван.

Броят на разводите в Китай непрекъснато нараства от 2003 г., когато законите за брака бяха либерализирани и тъй като все повече жени стават финансово независими.

Според статистиката, публикувана от Министерството на гражданските дела на страната, през първите четири месеца на 2021 г. са регистрирани 296 000 развода, в сравнение с 1,06 милиона през последното четиримесечие на миналата година, информира CNN.

Жени подават 70% от молбите за развод.

Комунистическата партия в Китай отдавна се гордее с насърчаването на равенството между половете, но също така изисква домакинствата да следват определени приоритети. Акцентът върху ролята на жените в образованието на децата и грижите за възрастните хора е категоричен.

Традиционни семейни ценности

Тенденцията за увеличаване на молбите за развод предизвика притеснение у някои политици и в резултат властите започнаха да насърчават хората да имат повече деца. Държавата е изправена пред потенциална демографска бомба със закъснител.

Въпреки премахването на закона за едно дете, данните показват рязък спад в раждаемостта за четвърта поредна година. Много жени, особено в градовете, казват, че не бързат да се женят и да имат семейство.

"Бракът и възпроизводството са тясно свързани. Намаляването на процента сключени бракове ще се отрази на раждаемостта, което от своя страна се отразява на икономическото и социалното развитие", заяви Ян Цунтао, служител в Министерството на гражданските въпроси, на пресконференция миналата година.

"Този въпрос трябва да бъде поставен на преден план", каза той и добави, че министерството ще "подобри съответните социални политики и ще увеличи усилията за пропаганда, за да насочи обществеността към установяване на положителни ценности като любов, брак и семейство".

Периодът на "успокояване на страстите" е ключова част от този политически тласък в посока по-висока раждаемост. Предвидени са и различни стимули за хората, които сключват брак, както и за жените, които решават да имат деца, вместо да работят.

 

Прецедент: Осъдиха мъж да заплати на съпругата си грижите по домакинството