Общество

8 март по света: Гневни сме, в траур сме, но протестираме

Париж, Бейрут, Багдад, Карачи...

8 март по света: Гневни сме, в траур сме, но протестираме

Шествието по случай 8-ми март беше забранено в Истанбул, но въпреки това граждани от целия град се стекоха на площад "Таксим", за да протестират
Снимка: Umit Turhan Coskun/NurPhoto via Getty Images

8 март се превърна в ден на протести за защита на правата на жените по света. В Истанбул стотици демонстранти бяха разпръснати с водни оръдия и сълзотворен газ, след като 21-вият феминистки поход по повод 8 март прерасна в сблъсъци. Социалните мрежи публикуваха видеа на жени, влачени по земята, удряни с палки и ритани от органите на реда.

Последваха арести, но не се съобщава точният брой на задържани, съобщи БТА. Сред задържаните има и мъже, които са се включили в гражданската проява. Традиционният поход-демонстрация се организира от платформа, обединяваща женски граждански организации и ЛГТБИ+ общности в Турция.

По-рано управата на район Бейоглу забрани провеждането на демонстрацията на площада „Таксим“. Затворени бяха спирките на метрото в района на площада, а полицията блокира улиците около централния булевард „Истиклял“.

Въпреки забраните няколко хиляди се стекоха от различни райони на Истанбул , като преодоляха полицейските блокади, за да се включат в похода.

”Гневни сме, в траур сме, но протестираме. Оставка на правителството“, скандираха участничките като адресираха президента Реджеп Тайип Ердоган.

 

Година след като в Афганистан беше отнето правото на жените на образование, мащабни протести бяха организирани в големите градове в страната.

Има и още... 


Подобни прояви имаше и в Иран, където вече половин година текат бурни протести за правата на жените, които имаха отзвук в цял свят. Наскоро иранските религиозни управници бяха поставени под нов натиск след вълна от случаи на отравяне на ученички в редица училища в страната.

В САЩ съдебното решение за право на аборт бе отменено, предаде Ройтерс.

Шествия за 8 март бяха организирани на всички континенти, като най-големите бяха в Париж, Бейрут, Багдад, Карачи. В Мелбърн активистите призоваха за равни права и повече сигурност за жените по света. Канада отмени историческите си закони, свързани с непристойно поведение и аборт. Япония заяви, че са необходими повече действия, що се отнася до отношението към пола, а Ирландия съобщи, че през ноември ще произведе референдум, за да отстрани от конституцията остарелите възгледи за мястото на жените.

Правото на аборт във Франция вече и част от конституцията

Френският президент Еманюел Макрон заяви, че подкрепя правото на аборт да бъде вписано в конституцията, защото това би дало знак на солидарност към жените по света, предаде Ройтерс. И двете камари на френския парламент вече гласуваха в подкрепа на това правото на аборт да бъде записано в конституцията, въпреки че Сенатът го нарече "свобода", а Националното събрание – "право" на аборт.

"Надявам се силата на това послание да ни помогне да променим нашата конституция и да впишем в нея свободата на жените на аборт, така че нищо да не може да попречи или да отнеме нещо, което ще бъде необратимо", каза Макрон. Той говори на церемония в почит на родената в Тунис френска феминистка и адвокатка Жизел Халими, която почина през 2020 г., на 93-годишна възраст. Тя беше непоколебима защитничка на правото на аборт. В знаково дело през 1972 г. Халими печели оневинителна присъда за малолетно момиче, изправено пред съда заради аборт след изнасилване, посочва Ройтерс.

Макрон подчерта, че през следващите месеци във френския парламент ще бъде внесен законопроект за промяна на конституцията.