Общество

8 жертви – кървавият резултат от определението "китайски вирус"

Шест от убитите са азиатки

8 жертви – кървавият резултат от определението "китайски вирус"

Снимка: Matt Popovich/Unsplash

След убийството на Сара Еверард във Великобритания, страхът на жените да се движат сами по улиците се засили, а много, които досега не са се страхували, започнаха да си задават повече въпроси и дори да променят рутинния си маршрут, за да избегнат преминаване през по-съмнителни места.

Сега пък в Щатите много жени навярно ще изпитат страх да отидат на работа или да посетят СПА център, особено ако са от азиатски произход. 

Защо един 21-годишен млад мъж решава да стреля по хора, основно жени, основно азиатки? Кой продължава да нарича Covid-19 "китайския вирус"? Или една кървава история за силата на думите и омразата, която се разиграва в момента в САЩ.

Нападенията

Осем души са убити при стрелба в три различни СПА центрове в района на Атланта, щата Джорджия. Шест от жертвите са жени от азиатски произход. Арестуван е 21-годишен мъж, който е основният заподозрян за масовото убийство.

Първото нападение е извършено в 17 ч. местно време. Полицията разполага с доказателства, че убиецът първо е минал през масажен и спа център на 50 километра от Атланта. Там е застрелял и убил на място четирима души, а двама други ранени.

Само час по-късно се прехвърлил центъра Gold Massage Spa, който е на 48 км от първия спа салон. Там е убил трима души. Накрая убива и една жена в масажно студио на отсрещната улица – Aroma Therapy Spa.

Извършителят

Заподозреният е арестуван след дълго преследване на 240 км южно от Атланта часове след нападенията. Стана ясно името му – Робърт Арън Лонг, разпространена бе и негова снимка.

 

 

Той е бил преследван и принуден със сила да спре колата си. 

Жертвите

Шест от осемте жертви са жени от азиатски произход. Полицията подозира, че водещият мотив на престъплението е расова омраза. И трите салона са в населен предимно с азиатци район. Търси се връзката между случаите. Появиха се твърдения, че не всички жертви и ранени са азиатци.

Азиатците в САЩ са обект на много повече нападения от избухването на пандемията коронавирус насам, като биват обвинявани за виновни за разпространението на заболяването. След убийствата полицията в Ню Йорк засили присъствието си в азиатските общности в града.

В реч миналия четвъртък президентът на САЩ Джо Байдън осъди насилието срещу американците от азиатски произход и каза, че те са "атакувани, тормозени, упреквани и използвани като изкупителни жертви". Престъпленията срещу хора от азиатската общност в САЩ се увеличиха трикратно, като от 49 през 2019 г. станаха 122 миналата година, според данни на базирания в Сан Бернардино в Калифорния Център за изследване на омразата и екстремизма.

В щата Джорджия, в който бяха извършени убийствата, има близо 500 000 жители от азиатски произход, което е малко над 4 процента от населението му.

"Китайският вирус"

В цялата страна азиатско-американски лидери казват, че техните общности са изправени пред нарастване на престъпленията от омраза, тъй като коронавирусът подхранва ксенофобията срещу азиатците.

Бившият президент Доналд Тръмп често наричаше пандемията "китайски вирус" и Kung Flu, въпреки предупрежденията на Световната здравна организация да не използва географски местоположения при назоваване на заболявания.

 

"Пиши, когато се прибереш" – новото женско движение