Общество

80% от българите смятат, че медиите всяват излишна паника около Covid-19

За 23,8% коронавирусът е едно от най-страшните неща, които хората са преживявали

80% от българите смятат, че медиите всяват излишна паника около Covid-19

Вече почти няма човек, който да не се е сблъскал челно с Covid-19, без значение дали лично, или покрай боледуването на близък. Въпреки това за по-голямата част от българите – 50,2% – коронавирусът е опасен, но не се различава от "просто силен грип", а една пета от хората го пренебрегват напълно. Те са на мнение, че напрежението около него е по-скоро "шумотевица и паника", всявани както от медиите, така и от политиците. Данните са съвсем актуални, предоставени от последното експресно проучване на "Галъп интернешънъл", проведено в дните от 12 до 15 ноември.

В средата на полярните мнения е виждането, което споделят 23,8 на сто от анкетираните, а именно: "Коронавирусът е смъртоносна опасност за човечеството и едно от най-страшните неща, което хората са преживявали". От "Галъп" отчитат ръст в отговорилите по този начин в сравнение с по-ранни проучвания. Расте страхът за собственото здраве, но може да се каже, че е в умерени граници.

Тезата, около която се обединяват най-голям процент българи е, че през лятото сме изгубили четири месеца и не сме се подготвили за прогнозираната от всички втора вълна Covid-19. Така смятат почти 80%  от хората в средата на ноември. 

Също близо 80% посочват, че медиите внасят излишна паника. За 2/3 от населението пък паниката и тревожността се засилват от действията на администрацията и институциите. Далече сме от така наречените "панически обществени състояния", което е добре, защото те със сигурност не помагат при справянето с вируса. 

Доверието в институциите не е драматично накърнено, което може да е дори изненадващо, при положение че антиправителствените протести продължават вече над 130 дни, а здравната система се срути на места . 

Българите все пак смятат, че България се справя по-скоро добре в сравнение с други държави. Обществото дава кредит на доверие на мерките, които се прилагат. Оценката за политическата работа на кабинета е традиционно лоша, но към политиката по отношение към ковид кризата е по-толерантна. Доверието на хората е най-силно по отношение на медиците и болниците. 

Любопитен е финансовият аспект на проучването. 45% от запитаните отговарят, че доходите им не са засегнати от кризата около Covid-19. Цели 7 на сто дори се радват на повишени доходи. Те може да се нарекат истински печеливши, и то от криза, която пресира едновременно целия свят.  

 

Болничното лечение на заразен с коронавирус спира да е задължително по закон