Общество

9 мита за гласуването на българите в чужбина

Да развенчаем заблудите

9 мита за гласуването на българите в чужбина

Снимка: MetsikGarden/Pixabay

С предпазливи стъпки и изместен към пандемията фокус се подготвяме за редовните парламентарни избори, които ще се проведат през април. И както всеки път ще трябва да изчакаме преброяването на гласовете от чужбина, за да разберем финалния резултат. Чакаме ги и едва ли не разчитаме на тях, за да обърнат резултата.  

Колко от сънародниците ни, които са се установили да живеят в странство, обаче наистина упражняват правото си на глас? И защо цифрата не е по-голяма? Оказва се, че за гласуването в чужбина има десетки, може би дори стотици "митове и легенди". Затова е важно да преговорим най-важното.

Независимата информационна кампания на портала "Тук-там" си поставя именно тази цел – да насърчи гражданската активност на българите в чужбина, без това да повлияе на вота им. Чрез вградената в сайта карта всеки може да разбере как да участва в изборите, независимо къде по света живее.

Митовете

Мит е, че не можеш да гласуваш извън България. Всеки български гражданин в чужбина, навършил 18 години, с изключение на поставените под запрещение и изтърпяващите наказание лишаване от свобода, има право да избира държавни и европейски органи и да участва в допитвания до народа.

Мит е, че може да се гласува само в дипломатическите и консулските представителства на България. Благодарение на активните доброволци в чужбина, избирателни секции се разкриват на всякакви места. За местата, където няма дипломатическо или консулско представителство, важно условие за разкриване на секция е да има над 60 подадени заявления за гласуване от избиратели.

Мит е, че не може да се гласува без предварително подадено заявление. Достатъчно е да се представи документ за самоличност (лична карта, военна карта или паспорт) в избирателната секция в деня на изборите.

Мит е, че не може да гласува с изтекъл паспорт или лична карта. Ако срокът за валидност на документа за самоличност е изтекъл, може да се гласува с него. Трябва да се представи удостоверение, издадено от дипломатическото или консулското представителство на Република България, че има подадено заявление за издаване на нов документ за самоличност.

Мит е, че не може да се гласува в друга държава, ако не живееш там.  Можеш да се гласува дори ако временно си в друга държава – в най-близката избирателна секция и с документ за самоличност.

Мит е, че можеш да гласуваш само в секцията, за която си подал заявление. Може да се гласува и в различна секция. 

Мит е, че ако не плащаш данъци в България, нямаш право да подаваш заявление за гласуване в чужбина. В изборния кодекс не е упоменато изискване за статут на данъкоплатец за гласуващите в чужбина. Имаш право да гласуваш и можеш да подадеш заявление за откриване на избирателна секция в твоето населено място.

Мит е, че секция се разкрива автоматично в града, в който живееш и без подаване на заявление. Секции се разкриват по препоръка в български посолства и консулства, но повече заявления помагат за повече секции дори и в тях. За други локации се изискват 60 заявления. 

Мит е, вотът от чужбина има по-малка тежест от този на гласоподавателите в България.  Изборите се произвеждат въз основа на общо, равно и пряко избирателно право с тайно гласуване.  

Стъпките

Стъпка 1: Подавате заявление онлайн – не е задължително, но увеличава шанса да има удобна секция

Стъпка 2: Казвате на всичките си приятели и близки колко е важно да подадат заявление, да бъдат доброволци, както и да гласуват 

Стъпка 3: Проверявате къде е най-близката до вас избирателна секция 

Стъпка 4: Гласувате!

На сайта на портала "Тук-там" е предоставена карта с всички секции по света. Разбира се, с уточнението, че това са секциите, открити за последните проведени избори и търпят промени.

Набират се и доброволци за изборите в Германия. Вашата помощ би била безценна за нормалното провеждане на изборите и отварянето на достатъчно секции в Германия. Ако имате възможност и желание да бъдете доброволци, може да заявите желанието си до 25 януари. 
 

Думите, които ни се иска да чуем от българския премиер