Общество

9 от 10 престъпления от омраза не се докладват

Малцинствените групи са по-уязвими

9 от 10 престъпления от омраза не се докладват

Снимка: Priscilla Du Preez/Unsplash

В цяла Европа милиони хора са обект на насилие и тормоз поради цвета на кожата си, религията, етническата принадлежност, пола, сексуалната ориентация или увреждане. И все пак до девет на всеки десет престъпления от омраза не се съобщават на полицията, според нов доклад на Агенцията на Европейския съюз за основните права (FRA).

В доклада се подчертава, че много жертви смятат, че докладването на престъплението не би променило нищо, ще бъде само по себе си затормозяващо преживяване или липсва доверие в полицията. Според FRA обаче неподаването на сигнали за престъпленията от омраза има опустошителни последици.

"Престъпленията от омраза, за които не се съобщава, не могат да бъдат разследвани или преследвани, което води до безнаказаност и смелост на извършителите", казва агенцията.

"Те остават непреброени, като така се скрива истинският мащаб на проблема и спешната нужда от действия."

"Жертвите, които не докладват за такива престъпления, няма да получат нито обезщетение, нито необходимата подкрепа", се казва още в доклада.

Въз основа на предварителни проучвания, агенцията на ЕС казва, че някои малцинствени групи изпитват два пъти повече насилие от общото население.

"Например, докато като цяло 9% от всички респонденти са преживели физическо насилие през петте години преди проучването, делът е по-висок за тези, които принадлежат към етническо малцинство (22%), за тези, които се самоопределят като лесбийки, гейове или бисексуални, или се идентифицират по друг начин (19%), и за тези, които са силно ограничени в обичайните си дейности поради увреждане или здравословен проблем (17%)", сочат изводите от доклада.

"Държавите от ЕС са длъжни да осигурят достъп до правосъдие за всички."

"Но твърде много жертви на престъпления от омраза не съобщават, че са били нападнати, а твърде много държави не регистрират престъпленията от омраза правилно", каза директорът на FRA Майкъл О'Флаерти, цитиран от "Евронюз".

"Това трябва да се промени. Държавите трябва да опростят отчитането и да подобрят регистрирането, разследването и наказанието за престъпления от омраза, за да поддържат изцяло правата на жертвите."

Наред с други мерки, докладът препоръчва например да бъде давана възможност на трети страни и лица да пускат сигнали или да се прима анонимно докладване. Нужно е да бъдат предоставени практически насоки и обучение на полицията, както и да бъдат създадени специализирани звена за престъпление от омраза.
 

 

Когато речта на омразата премине във физическо насилие