Общество

Абревиатурата, която разплаква родители

Отложеното класиране излиза днес

Помня как аз минавах по този път. Кандидатстването за ясла и детска градина в София. Най-мечтаният прием! Не знам какво е детето ти да бъде прието в Харвард и в СУ с желана екзотична специалност от ранга на Японистика, но знам какво е да броиш точки, да следиш записаните деца в твоя район, да пренареждаш детски градини до последно и да не спиш по цяла нощ от нерви преди всяко класиране.

Дъщеря ми така и никога не бе приета в ясла. Това се оказа недостижима цел. Живеехме в Лозенец, а там горе-долу два блока деца се борят за едно място. Четири години по-късно ситуацията не се е променила. 

Електронната система бе въведена от администрацията през 2008 г. – тогава Йорданка Фандъкова беше зам.-кмет на София – и още тогава претърпя срив, тъй като възникнаха сериозни технически проблеми. Това също не се е променило и до днес. 

Целият изминал месец беше белязан от трусовете в новата Информационната система за обслужване на детските заведения и подготвителните групи в училищата (ИСОДЗ и ПГУ).

Тя струва на софиянци няколкостотин хиляди лева, но се срина още при стартирането си през март, а 2 месеца по-късно се провали и класирането.

Днес в 17 ч. под граждански контрол (тоест в присъствието на родители) ще се проведе дългоочакваното класиране. Резултатите ще бъдат обявени след 18 ч., като няма определен краен срок, тоест всички изнервени родители може да се наложи да изчакат и до утре.

Проблемите със системата този път не бяха един и два. Още при отварянето на функцията за записване всичко се срина. Имаше призиви да се изчака с въвеждането на данните на децата, докато се изчистят техническите засечки. 

След това социалните мрежи се наводниха с постове на родители, които не могат да сменят адреса си, не могат да въведат другите деца в семейството, особено ако са от различни родители, или пък не им излизат данните, които са били посочени при предишно кандидатстване. 

После пък системата беше неочаквано отворена, след като вече бяха приключили записванията.

Това се случи, тъй като при проверка на заявените критерии за класиране в детска ясла, детска градина и подготвителна група в училище е било установено, че при част от профилите липсват заявени Общи критерии за прием, конкретно – заявяването/ потвърждаването на адрес, който родителят иска да използва при класирането. 

От Столична община обявиха, че с оглед на това, в системата е разработен маркер в профила на детето, описващ липсващите критерии за повече яснота. Това наложи системата да бъде отворена отново. Обяснението – родителите са допуснали множество грешки при регистриране на кандидатурите.

Но след като толкова профили са били сгрешени, проблемът не се ли корени в самата система, а не в потребителите? 

Резултатът от повторното отваряне бе отлагане на деня за класиране, както и протест на родители. Какво се случи след протеста? Отговор намираме в публикацията на една от майките, присъствали на срещата с зам.-кмета на София с ресор дигитализация Генчо Керезов, която се случи в резултат на родителското недоволство. 

Според нето нарушаването на календара за дейностите и събитията, наложен с наредба на СО, съответно – неспазването на сроковете за затваряне на системата и провеждане на класирането, се е случило с протокол от общо събрание на работната група.

Според родителите такъв протокол не може да отмени или промени наредба, която е по-висш нормативен акт, следователно това не е законосъобразно. Появиха се призиви да се включат юристи с мнение може ли да се съди СО на база на това становище и какво е необходимо да се предприеме.

Има и още...


Относно причините за отварянето на системата – нейната нефункционалност и вменяването на вина на родителите – родителите смятат, че е недопустимо софтуерен продукт, който борави с деца и решава съдбите на тях и семействата им, да бъде пуснат в експлоатация с толкова много и очевидни проблеми.

"Конкретно проблемът с К2 се дискутираше седмица преди затварянето на системата. Вярвам, че от СО са били наясно с него, но не бяха предприети никакви мерки - например да бъдат уведомени родителите с липсващи заявени критерии и те да коригират данните си своевременно", кометира една от протестиралите майки.

"Подобна справка от информационна система се вади за 5 минути, не са необходими 6 дни за проверка. Тук отговорите от г-н Керезов бяха, че ръководителят на проекта е отстранен (не стана ясно кой е той), че срокът на договора с фирмата-изпълнител е за 3 години и проблемите ще бъдат решени (което по никакъв начин не повлиява сегашната ситуация), че отварянето на системата е реверанс към потребителите, тъй като тази версия се използва за пръв път (абсолютно нелогично и налудничаво). Стана ясно и че системата няма да бъде затворена, данните няма да бъдат възстановени във вида си преди отварянето, но

нови регистрации няма да участват в първо класиране, тъй като не са спазили срока."

Същият срок, който и СО не спази. Но въпреки това основният проблем от години е един и същ – липсата на места в яслите и детските градини в София. По време на срещата с Генчо Керезов друг родител е предложил да се използват партерните етажи от новостроящи се жилищни сгради, тъй като оправданието на СО е, че няма терени.

За целта при издаване на разрешително за строеж, да се предвиждат необходимите помещения за образователни дейности, игра, спане, хранене, в съответствие с всички изисквания на Министерство на здравеопазването и МОН. СО, от своя страна, да има ангажимент за наем или откупуване на тези помещения и превръщането им във функциониращи детски градини. Въпросът е останал отворен за последващо обсъждане със съответните структури.

В крайна сметка – протестът, както и цялото недоволство, изливано онлайн вече 2 месеца, останаха без отговор и днес просто Общината ще извърши класирането така, както си може – без яснота, с много въпроси, които не са намерили отговор и при безпрецедентно недоволство от страна на родителите. Разбира се, ако платформата не се срине по някаква техническа причина.

Много лош старт на обновената система. А оттам – лош старт и за децата и техните родители, които чакат резултатите, за да могат да си планират живота, кариерата, финансите, ежедневието и изобщо – бъдещето на цялото семейство...

 

О, спомняте ли си, госпожо... Фандъкова?