Общество

Абсурдните герои в германската кампания за ваксинация срещу Covid-19

Спасителят от плажа не успя да повлияе на немците

Абсурдните герои в германската кампания за ваксинация срещу Covid-19

Снимка: picture alliance/Getty Images

Кампаниите за осведомяване на обществеността, стартирани от правителствата, обикновено са добре изпипани и обмислени дела. Не и в Германия, където длъжностните лица успяха да предизвикат редица противоречия по време на пандемията в стремежа си да опазят населението.

От харченето на милиони за видеоклипове, които се приеха с неодобрение, през възлагане на предполагаем привърженик на Хамас да популяризира ваксинацията за населението на страната, говорещо арабски, до разчитане, че звездата от "Спасители на плажа" Дейвид Хаселхоф ще повлияе на милиони хора – всичко това според немците се оказа по-скоро отчайващо. Правителството бе изправено пред известна напрежение заради абсурдния си подход към кампаниите за информиране на обществеността.

Дебатът за тяхната рекламна стратегия започна още през миналия ноември, когато федералното правителство пусна първото видео, използвайки хаштага #besondereHelden, което означава "специални герои". Клиповете изобразяваха военни герои от бъдещето, които са се "борили" срещу разпространението на Covid-19, когато са били млади, мързелувайки на своите дивани.

Третото видео бе излъчено преди дни и бързо се наложи правителството да го свали от мрежата.

От самото начало кампанията беше остро критикувана заради нейния лек тон по време на национална криза и тежки загуби на живот – близо 90 000 души починаха от коронавирус. Освен това анализаторите намериха видеоклиповете за нечувствителни към много хора, които нямаха възможността да бъдат "мързеливи" по време на пандемията. 

Освен спорното остроумие, въпросът за бюджета също беше широко обсъждан. Според федералното правителство за производството на видеоклиповете са използвани средства от данъкоплатци в размер на 386 887 долара, а за реклами и разпространение са използвани 2 138 159 долара, констатира CNN.

Сега, когато третата вълна е прекъсната и броят на инфекциите е спаднал драстично, насърчаването на кампанията за ваксинация в страната е на върха на дневния ред на правителството. Към събота 25,7% от германското население са напълно ваксинирани и 48,1% са получили първата си доза, според данните на министерството на здравеопазването.

И така стигаме до третия видеоклип, който бе пуснат на 8 юни. Най-големият скандал в него се оказа участието на базирания в Берлин лекар Наджиб Ал Саиди, които е публикувал антисемитско съдържание във Фейсбук през май. Той е избран от германското правителство да насърчава ваксинациите сред арабско говорещото население на страната.

Ал Саиди и правителството отказаха да коментират скандала пред CNN.

Германското правителство свали видеото, след като критиките станаха тема номер 1 в публичното пространство. Говорител на Ангела Меркел заяви на пресконференция, че канцлерът дълбоко съжалява, че "не са били извършени необходимите проверки навреме".

"Когато пуснахме видеото в интернет, не бяхме наясно с подробностите", добави той. На това критиците отговориха, че проверката изисква само "просто търсене във Фейсбук, което отне само няколко секунди".

Участието на американската звезда Дейвид Хаселхов също не се прие особено радушно.

В сваленото видео звездата призова германците да се ваксинират, казвайки: "Намерих свобода с ваксинацията. Можете и вие!". Това е част от правителствената кампания #ÄrmelHoch, което означава "ръкави", в която много германски знаменитости насърчават ваксинацията, показвайки собствената си ръка след поставяне на ваксина. Целта му е "да достигне до широка част от населението и да ги мотивира да получат ваксината", според здравното министерство.

 

След като един раздразнен потребител на Туитър поиска същата сума пари, която Хаселхов е получил за видеоклиповете, здравните служители отговориха, че той "не е получил никакво плащане за представянето си". Но въпросното представяне беше подигравано и критикувано в Германия, а хората изтъкнаха, че ваксините не са достъпни за голяма част от населението поради проблеми с доставките. Въпреки че всеки на възраст над 12 години вече може си да назначи час за ваксинация, Германия няма достатъчно ваксини, които да покрият цялото население.

В едно ключово отношение германската кампания беше успешна: получи публичност, но с цената на подигравки, критика и смущение, анализира CNN. Мнозина в страната сега се чудят какво ще измисли правителството като следваща стъпка в посока опазване на здравето на населението.

 

"В България дори лекарите не са сигурни дали ваксините са добра идея"