Общество

Агресията на маратона - "обикновен" вандализъм или проява на сексизъм?

Отвратителният инцидент предизвика сериозна полемик

Агресията на маратона - "обикновен" вандализъм или проява на сексизъм?

В събота в София се проведе Wizz Air Sofia Marathon и като съдя по снимки на мои приятели в социалните мрежи, изглежда, че е минал повече от добре. За съжаление, не за всички. Фаворитката и пет пъти олимпийска състезателка Оливера Йевтич бе грубо и тенденциозно изблъскана от агресивен мъж още на старта. За съжаление от падането на земята и от удара сръбската състезателка е с хематом на главата и не успя да продължи състезанието. 

Вече е намерен и агресорът, който според видеото и снимките от камерите очевидно умишлено е връхлетял върху сръбската атлетка и е целял телесни повреди, които да възпрепятстват участието ѝ в маратона. Отвратителният инцидент предизвика сериозна полемика в социалните мрежи, като постъпката на мъжа беше анализирана по цялата гама от отвратителен сексизъм до "обикновен" вандализъм.

Граждански и политически активната Веселина Божинова написа по повода: "На 19 април 1967 г. участници и организатори в бостънския маратон се опитват да изблъскат и отстранят състезател № 261- Катрин Суицър. Тя успяла да се запише в надпреварата, използвайки инициалите си - поради забраната за участие на жени в спортното състезание. Успява да финишира, а снимката, на която се вижда как неколцина мъже напористо се опитват да осуетят бягането ѝ, обикаля световните медии, като това поставя редица въпроси за уместността на забраната, участието на жените в спорта и равноправието между половете.

На 11 октомври 2020 г. фаворитката и пет пъти олимпийски състезателка Оливера Йевтич е грубо изблъскана от мъж, прикрил самоличността си, още на старта на Sofia Marathon. Тя пада на земята, оказана ѝ е лекарска помощ. Сръбкинята не успява да продължи състезанието; получава натъртвания и хематом на главата.

Кадрите от софийския маратон едва ли ще предизвикат голям обществен отзвук, а случката най-вероятно ще бъде изтълкувана като изолиран случай... Аз обаче си мисля с тревога за "мъжете, които се страхуват от жените"... и чак кръвта им се смразява. За онези мъже, които се чувстват фатално застрашени от перспективата за еманципация и овластеност на жените, и все по-голямата им роля в публичното пространство. За онези мъже, чиито най-голям страх е авторитетът им да бъде подкопан, а за триумфа им да няма безусловна гаранция". 

В емоционалния пост на Божинова има малка неточност - всъщност през 1967 г. нападателят на Катрин Суицър е само един - и това е мъжът с костюма от снимката, който е и организатор на събитието. Той се опитва със сила да премахне състезателката от бягането, защото по правилата маратонът е само за мъже. Другите мъже около атлетката са приятелят ѝ и треньорът ѝ. Те се опитват да защитят Суицър, която продължава да бяга, въпреки уплахата. Самата атлетка подчертава в документални филми за Бостънския маратон, че всички други участници са я подкрепяли и са ѝ се възхищавали. 

За съжаление, маратонът в София не завършва бляскаво за Йевтич, но много от коментаторите на поста на Божинова са категорични, че там не става въпрос за сексистка проява, а за сериозен психичен проблем от страна на нападателя. Явно агресорът на маратона в София "има някакви психически отклонения и лични мотиви. И за действията си трябва да бъде подведен под наказателна отговорност, независимо дали е посегнал на мъж, или на жена. Всички сме равни", категорична е в коментар във Фейсбук една от участничките на маратона. Според коментираща "вандалската постъпка на маратона беше абсолютно недопустима, но да се опитвате да внушавате, че е акт на полова дискриминация, е смешно в очите на всеки разумен индивид. Престанете да изопачавате фактите за да подстрекавате към изкуствена омраза... "

Наистина няма нужда нито да се изопачават фактите, нито да се сее омраза, но още един факт е, че когато Йевтич пада, нито един маратонец от тези около нея, не спира за да ѝ окаже помощ. И да, повечето са мъже ... 

 

Пловдив срещу омразата