Общество

Акцията на САЩ е срам за Европейския съюз, пише "Политико"

Поглед отвън

Акцията на САЩ е срам за Европейския съюз, пише "Политико"

Снимка: Pexels

„САЩ санкционира българи по високите етажи. Европейският съюз не прави нищо“ – това е заглавието, с което авторитетното издание „Политико“ съобщава за наложените вчера от САЩ мерки по закона „Магнитски“ срещу шестима българи, сред които са Делян Пеевски и Васил Божков. Засегнати са и юридически лица, свързани с бизнесмените. Те няма да имат право да влизат в САЩ, а на гражданите на страната им е забранено да правят бизнес със санкционираните.

Законът позволява на САЩ да налага санкции на лица, които нарушават човешките права или са замесени в мащабна корупция в целия свят. Законът е подписан през 2012 г. от президента Барак Обама и е кръстена на руския данъчен адвокат Сергей Магнитски, който разкрива мащабна корупционна схема на руски държавни служители. За първи път този закон се прилага срещу българи.

„Необичайната мащабна акция на САЩ е срам за ЕС, тъй като разкрива неспособността на блока да контролира собствения си заден двор заради множество корупционни скандали, често свързани с еврофондове, които се оказват в ръцете на българската мафия и мощни олигарси“, пише „Политико. Този ход представлява най-мащабното действие на Вашингтон в рамките на един ден по силата на Закона „Магнитски“, който е насочен към извършители на корупция и нарушения на човешките права по целия свят.

„Съединените щати застават зад всички българи, които се стремят да изкоренят корупцията, като насърчават отчетността на корумпираните длъжностни лица, подкопаващи икономическите функции и демократичните институции в България“, заяви директорът на Службата за контрол на чуждестранните активи Андреа М. Гацки. Активите на санкционираните българи на територията на САЩ са замразени.

„За разлика от САЩ, ЕС избра да не застане на страната на българите, борещи се с корупцията“, пише „Политико“.  „Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и германският канцлер Ангела Меркел си затваряха очите за срива на върховенството на закона в най-бедната страна в ЕС през последните години.

Бившият министър-председател Бойко Борисов, който доминираше в политиката на страната през последното десетилетие, беше техен близък съюзник на политическата сцена на ЕС в дясноцентристката Европейска народна партия и никога не бе критикуван заради съдебните провали на страната си. Въпреки че бившият пожарникар и шампион по карате загуби властта си при нерешителни избори през април, неговата партия ГЕРБ все още изпреварва анкетите преди поредните избори на 11 юли“.

Изданието подчертава, че корупцията отдавна е идентифицирана като проблем за България, размерът на корупционните скандали през последната година е извадил на бял свят в каква степен олигархията е завладяла е държавата, като управлява чрез съдебната власт, службите за сигурност и медиите.

„Най-високопоставеното санкционирано лице е Делян Пеевски, противоречив медиен магнат и бивш депутат. Пеевски редовно участва в корупция, като разпространение на влияние и подкупи, за да упражни контрол над ключови институции и сектори в българското общество“, пише в решението си за санкции Министерството на финансите на САЩ.

„Пеевски, който е свързан с ДПС и е член на либералната група "Обнови Европа", се очерта като един от символите на корупционните проблеми в страната. САЩ заяви, че „е работил, за да повлияе негативно на българския политически процес“ на избори през 2019 г.

Не беше санкциониран и беглецът Васил Божков, познат като „Черепа“ –  един от най-богатите граждани на България, и Илко Желязков, както и 64 лица, свързани с тях. Паралелно с това Държавният департамент на САЩ обяви забрани за влизане в още по-широк списък с български публични личности и техните семейства, включително бивш заместник-министър."

 

"Звучи като гангстерски филм, но "шефът" е премиер на България"