Общество

"Ако не ти дават място на масата, донеси сгъваем стол" – за жените в политиката

Бъдещето принадлежи на жените

"Ако не ти дават място на масата, донеси сгъваем стол" – за жените в политиката

Кая Калас. Снимка: facebook.com/Kaja Kallas

Преди няколко месеца ви показахме любопитен експеримент – как изглежда политиката, когато премахнем мъжете от снимките. Резултатите са тъжни и притеснителни, защото без десетките мъже, залите остават празни, а жените се броят на пръсти – най-често са само Елизабет II, качила се на трона през 1952 г., и Ангела Меркел – първата жена на поста федерален канцлер в Германия, избрана през 2005 г.

За щастие през последните години все повече жени успяваха да си извоюват заслуженото място на политическата сцена – преди дни парламентът на Естония за първи път в историята си избра жена за премиер. Кая Калас от дясноцентристката Партия на реформите, която детронира Консервативната народна партия. Новият кабинет ще включва и други жени на високи постове – Кейт Пентус-Росиманус поема поста на финансов министър, а Ева-Мария Лиймец става външен министър. Да не забравяме и президентката на страната Керсти Калюлайд.

„Целта, която стои зад състава на моето правителство, бе да постигнем баланс между мъжете и жените, също и между опита и новаторството“, коментира Калас, цитирана от „Ройтерс“.

43-годишната Калас е дъщеря на бившия премиер, а след това и дългогодишен еврокомисар Сиим Калас. Завършва право и бизнес администрация и е избрана депутат през 2011 г., а три години по-късно става евродепутат. През 2017 г. авторитетното издание "Политико" я класира сред най-влиятелните жени в Брюксел.

Значимото събитие в Естония е поредното историческо за жените през през последната година – само преди дни Камала Харис положи клетва и се превърна в първата жена вицепрезидент в историята на САЩ. Това е едва третият път, в който жена е номинирана за поста в Щатите.

Още за Харис и други жени лидери вижте на следващата страница... 


56-годишната Харис има бакалавърска степен по политически науки и икономика от университета "Хауърд" във Вашингтон, който в миналото е посещаван основно от чернокожи. По-късно следва право в Калифорнийския университет и става президент на Асоциацията на чернокожите студенти там.  През 2016 година тя е избрана за сенатор от Калифорния и с тази позиция отново влиза в историята – този път като втората тъмнокожа жена, избрана в американския Сенат.

През ноември 2020 г. Молдова също написа нова страница в историята си, като за първи път избра жена за президент – Мая Санду. Тя е на 48 години и е икономист по образование – през 2010 г. завършва Института "Джон Ф. Кенеди" към Харвардския университет  и започва работа като съветник на изпълнителния директор на Световната банка във Вашингтон. Владее английски, румънски, руски и испански и оглавява Партията на действието и солидарността в Молдова.

И съседна Сърбия е управлявана от жена – от 2017 г. насам Ана Бърнабич оглавява държавата и показва, че дори по нашите географски ширини е време за промяна, защото бъдещето е в ръцете на жените. Финландия е поредната скандинавска държава, която се ръководи от "желязна ръка в кадифена ръкавица" – тази на 35-годишната Санна Марин, най-младият политически лидер в света...

Прочетете за нея на следващата страница...


Санна Марин завършва университета Тампере с магистърска степен по административни науки през 2017. Присъединява се към Социалдемократическата младеж още през 2006 г. и служи като вицепрезидент на организацията от 2010 до 2012 г. Известна е с нетрадиционните си подходи, които се оказват особено успешни – през миналата година Марин използва инфлуенсъри в социалните мрежи, за да информира гражданите за коронавируса.

В битката с Covid-19 ни впечатли и друга дама – Джасинда Ардърн, която категорично е сред най-успешните лидери в света.  Тя е министър-председател на Нова Зеландия от 26 октомври 2017 г., и постигна невиждан успех в справянето с коронавируса – от началото на пандемията в страната има само 2295 заразени при население от 5 млн души! Кабинетът на Ардърн действа светкавично и наложи локдаун в страната още през март, а през в страната вече няма нито един активен случай на коронавирус.

40-годишната Ардърн е втората жена в света, която роди по време на премиерски мандат и която се върна светкавично на работа (след Беназир Бхуто, станала майка през 1990 година, докато беше министър-председателка на Пакистан). Грижовността й обаче се пренася и в политиката, затова тя се радва на симпатии и широко одобрение в Нова Зеландия.

Още дами на следващата страница... 


Дания също се управлява от дама – Мет Фредериксен положи клетва като премиер на Дания на 27 юни 2019 г., с което стана втората жена, заемала някога поста. В годината на изборите тя отложи сватбата си, за да се концентрира върху политиката. През 2020 отложи още веднъж, защото съвпадаше със среща на високо равнище на ЕС. Все пак успя да се омъжи през юли. Тя също подходи нетрадиционно в борбата с Covid-19 – в началото, подобно на всички лидери, тя свика пресконференция, за да обсъди мерките за справяне със заразата. Само че вместо журналисти, тя покани деца, които да задават въпросите си!

Съседна Норвегия също може да се похвали с жена министър-председател – 59-годишната Ерна Солберг. През септември 2013 г., тя стана 28-ият министър-председател на страната и втората жена, която заема поста. Солберг реши да последва примера на датската си колежка и също свика пресконференция с деца. „Човешко е да се страхуваме“, каза тогава Солберг на децата, като тя самата също е майка на две дъщери.

Всички тези дами показват, че политиката отдавна не е само за мъже, а в някои случаи дамите дори се справят по-добре от тях. И макар жените да се сблъскват със системна дискриминация на база пол, те не се отказват да си извоюват място на "масата". Както казва Шърли Чишолм, предшественичката на Камала Харис в американския Сенат – „Ако не ти дават място на масата, донеси сгъваем стол“.

 

Експеримент: как изглежда политиката, когато махнем мъжете от снимките?