Общество

Актуална обобщена информация за бежанците от Украйна

Актуална обобщена информация за бежанците от Украйна

Снимка: Денислав Стойчев/NurPhoto*via GettyImages

ВЛИЗАНЕ В БЪЛГАРИЯ

Още от 2017 г. България като част от ЕС има споразумение с Украйна за безвизов режим на пътуване. То гарантира възможност на всички украински граждани да влязат на територията на страната ни само със своите биометрични паспорти и да пребивават за период от 90 дни в рамките на 6 месеца, без да е необходимо получаване на някакво разрешение от властите.

След нападението на Русия над Украйна на 24.02.2022 год. за украинските граждани автоматично възникна правото да потърсят убежище като бежанци в България и без да са изпълнени тези условия, тоест – дори ако не притежават валиден паспорт за пътуване в чужбина.

В тази връзка Европейската комисия издаде оперативни указания към граничните полицейски органи на държавите-членки на ЕС да облекчат режима на влизане за бежанците от войната в Украйна.

Това означава, че те могат да влязат във всяка държава на ЕС, включително в България, ако притежават един от следните видове документи:

  • биометричен паспорт
  • паспорт стар формат без биометрични данни
  • лична карта
  • шофьорска книжка
  • удостоверение за раждане – за деца под 14 години

Поради извънредната ситуация допуска се и влизането на бежанци от Украйна, които:

  • разполагат с някой от посочените документи, който обаче е с изтекла валидност;
  • не разполагат с никой от посочените документи, но имат други официални документи, които указват тяхната самоличност – например: удостоверения, пропуски, дипломи, членски карти, банкови карти, трудови книжки, документи за собственост и други подобни;
  • не разполагат с абсолютно никакви документи – по изключение и след извършването на проверка от гранична полиция по реда на чл.8 от Шенгенския визов кодекс.

Допуска се и влизане в България с личен автомобил, независимо дали има или няма сключена международна застраховка. Повече информация за автомобилното застраховане след влизането в България – вижте на: http://guaranteefund.org/bg/контакти.

Допуска се и влизане в България с домашни любимци, независимо дали имат, или нямат идентификация с чип, придружаващ паспорти или ваксинационни сертификати. Съответните български органи приеха улеснена процедура за тези случаи. Повече информация по този въпрос – вижте на: https://www.bfsa.bg или пишете на електронен адрес: [email protected]

СПЕШНА И ДРУГА МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ 

Ако имате нужда от спешна медицинска помощ, моля обадете се на телефон 112.

На тази интернет страница:  https://ukraine.gov.bg/ua/get-medical-help/

ще намерите болници и лекари, предлагащи безплатни медицински грижи за всички, бягащи от войната в Украйна. 


РЕГИСТРАЦИЯ В БЪЛГАРИЯ

На 3 март 2022 г. за бежанците от Украйна ЕС въведе в действие директивата за временна закрила. Това означава, че бежанците от Украйна автоматично получават на територията на държавите-членки на ЕС временна закрила като бежанци за първоначален срок от 1 година.

На 9 март българското правителство прие акт, с който постанови временна закрила за бежанците от Украйна в България, която ще влезе в сила от датата на публикуването му в „Държавен вестник“ през някой от работните дни на следващата седмица (15-18 март 2022г.)

В близките седмици в повечето областните градове ще се създаде организация за регистрация към допълнителни места, вероятно към полицията, където бежанците от Украйна ще могат да се регистрират и да получат български документ за пребиваване в България за срок до 1 година като лица под временна закрила.

Този документ се нарича „регистрационна карта на чужденец с временна закрила“.

Областните градове в България са  –  Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Плевен, Перник, Пловдив, Разград, Русе, Силистра, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Търговище, Хасково, Шумен, Ямбол и столицата София.

ПРАВА КАТО БЕЖАНЕЦ ОТ УКРАЙНА В БЪЛГАРИЯ

След регистрацията в България и получаването на регистрационна карта на чужденец с временна закрила за бежанците от Украйна незабавно и по силата на закона възникват  няколко важни права, при това без да е необходимо снабдяването с други регистрации или разрешения. Тези права важат за срока на предоставената им временна закрила, който първоначално бе определен на 1 година.

Съгласно закона бежанците от Украйна под временна закрила имат право:

  • да останат да пребивават в България за срока на временната закрила
  • труд и работа – без да е нужно никакво разрешение
  • професионално обучение, ако е необходимо
  • подходящо настаняване или на средства за настаняване при необходимост:

Правителството обяви, че от 7 март 2022 г. ще подпомага с фиксирана парична сума за ден за всеки настанен украински бежанец както в частни хотели, така и в почивни станции и бази на общините и на държавните ведомства.

  • социално подпомагане
  • медицинска помощ при спешни състояния:

Хората от уязвима група – деца до 18 години, непридружените деца, бременните жени, самотните родители с ненавършили пълнолетие деца, възрастните хора и хората с увреждания, тежки здравословни проблеми, психични разстройства жертви на трафик или понесли изтезание, изнасилване или други тежки форми на насилие –  имат право на пълно медицинско обслужване като българските граждани.

  • на безплатно образование за децата под 18 години:

За повече информация къде и как да се подаде заявление за записване на дете в училище – вижте на: https://mon.bg/bg/news/4708

  • на безплатна детска градина за деца до 6 години:

За повече информация къде и как да се подаде заявление за записване на дете в детска градина – вижте на: https://mon.bg/bg/news/4708

  • свободно да се завръщат в държавата си по произход, ако пожелаят.

След изтичането на 1 година срокът на временната закрила за бежанците от Украйна може да бъде продължаван с по шест месеца до общо 3 години. 

Този срок може да бъде прекратен по-рано, ако войната приключи и в Украйна бъде възстановен мира и нейната независимост.

Ако обаче това не се случи след изтичането пълния срок на временната закрила бежанците от Украйна имат право да подадат в България индивидуална молба за предоставяне на убежище и международна закрила, която да бъде разгледана и по нея да бъде взето решение от администрацията на Държавната агенция за бежанците.

Повече за процедурата по подаване, разглеждане и решаване на индивидуалните молби за убежище и международна закрила – вижте на: https://asylum.bg/bg/home-dashboard-bg

КАКВА Е РАЗЛИКАТА МЕЖДУ ВРЕМЕННАТА ЗАКРИЛА И МЕЖДУНАРОДНАТА ЗАКРИЛА (СТАТУТ НА БЕЖАНЕЦ И ХУМАНИТАРЕН СТАТУТ) ?

Временната закрила е групова закрила. Тя се предоставя по колективен признак - за всички лица, произхождащи от една определена държава, ако от тази държава има масово бягство на хора поради гражданска или международна война.

Директивата за временна закрила на ЕС (чл.19) дава правомощие на всяка държава-членка да предвиди в националното си законодателство дали, ако един бежанец вече се намира под действието на временната закрила, той може да подава и молба да му се направи индивидуална преценка на случая, за да получи международна закрила под формата на индивидуален бежански или хуманитарен статут.

В България не е възможно лицата, намиращи се под действието на обявена за тях временна закрила, да имат едновременно с това и паралелна процедура за индивидуална оценка на техния случай за предоставяне на международна закрила (бежански или хуманитарен статут).  Това правило е въведено в българския закон -  чл.68, алинея 1, точка 2 от Закона за убежището и бежанците.

От датата на публикуването в „Държавен вестник“ на решението на Министерския съвет на Република България да постанови временна закрила за разселените от войната в Украйна лица, тя влиза в сила и автоматично обхваща всички украински бежанци, влезли или намиращи се на българска територия.

За да могат да се възползват от тази закрила бежанците от Украйна трябва да поискат да бъдат регистрирани от българските власти и да им бъде издаден документ (регистрационна карта), който удостоверява качеството им на лица с предоставена временна закрила. С този документ те ще могат да се легитимират като лица под временна закрила пред всички държавни органи, физически и юридически лица и да упражняват признатите им от закона права.

За да улесни бежанците от Украйна правителството създава организация за регистрация и издаването на документи на украинските бежанци да може да бъде извършвано не само в териториалните поделения на Държавната агенция за бежанците, но и пред полицейските органи по местопребиваване.

Очаква се през седмицата от 15 до 20 март 2022 г. решението на Министерския съвет да бъде публикувано в „Държавен вестник“ и да влезе в сила, както и да стане ясно пред кои полицейски органи и на кои места ще може да се извършва регистрация и получаване на документ (регистрационна карта на чужденец, на когото е предоставена временна закрила).

Ако бежанец от войната в Украйна желае да подаде индивидуална молба за предоставяне на международна закрила (под формата на индивидуален статут на бежанец или индивидуален хуманитарен статут), той или тя може да го стори като подаде молба за това пред Държавната агенция за бежанците. Тази молба обаче няма да бъде разгледана преди да изтече срока от 1 година на вече предоставената от българското правителство временна закрила и който засега изтича на 24.02.2023г. Европейската комисия обяви, че този срок може да бъде продължаван общо до 3 години.

Програма за правна защита на бежанци и мигранти

Български хелзинкски комитет

 на следните телефони: 00359 8888 19 745  (гореща телефонна линия)