Общество

Ангел Кунчев: Протестите и училищата не са основните разпространители на Covid-19

Личните лекари трябва да имат повече права за диагностициране на болните

Ангел Кунчев: Протестите и училищата не са основните разпространители на Covid-19

В интервю пред колегите от "Дневник" главният държавен здравен инспектор и член на Националния оперативен щаб (НОЩ) срещу коронавируса – доц. Ангел Кунчев – отговори на най-актуалните въпроси за COVID-19

Най-големите разпространители на Ковид 19 у нас не са нито училищата, нито демонстрациите, а събиранията в тесен кръг – семейни срещи, или организирани поводи, особено ако там има и консумация на алкохол, при която "падат задръжки" и участниците скъсяват дистанция, заяви по време на интервюто доц. Кунчев и продължи с новината за дългоочакваната смяната на алгоритъма за изследвания, за която общопрактикуващите лекари настояваха и за която ви разказахме.

"Ще разширим възможността за изследвания, като дадем възможност на общопрактикуващите лекари и определен тип специалисти да назначават PCR тестове" - обеща доц Кунчев. С разширяването на изследванията ще се се осигури достъп до по-ранна диагностика и по-ефективно лечение. На въпрос какво се изисква от пациента, Ангел Кунчев поясни, че както и досега, гражданите първо трябва да се свържат с личните лекари, а ако те преценят, че симптоматиката насочва към коронавирус, ще имат възможност да насочват към изследване за сметка на държавата.

Досега Спешна помощ поемаше пациенти със симптоми, за да бъдат насочени към хоспитализация. Очаква се в рамките на един-два дни да бъде разписан точният алгоритъм от Здравната каса и той ще бъде внесен като корекция в Рамковия договор. 

Умората от Covid-19 е огромна и в здравната система, и в обществото, категоричен е той.  Според главния държавен инспектор, ако гражданите не спазват мерките, институциите не могат да ги принудят.

Кунчев призна, че капацитетът на РЗИ-тата е ограничен, но според него здравната мрежа ще може да се справи с капацитета, който има. Служителите на РЗИ са мотивирани финансово, а тези на първа линия също са възнаграждавани. Допълнително се наемат доброволци и персонал на граждански договор. 

Изказването на Главния здравен инспектор се случва на фона на новината за 436 заразени през последното денонощие, което е и нов рекорд. Според експерта покачването е в синхрон с тенденцията от последните седмици в Европа, но това, което е важно, е да се проследят резултатите на седмична база. Вълната, която вдигна заболеваемостта в Западна Европа, вече дава отражение и на Балканите, каза още доц. Кунчев.  Разликата между мерките в България и в други страни е ограничението на работното време на нощните заведения. Тези мерки, макар и не особено ефективни, все пак са една крачка към ограничаване на заболеваемостта.

Следят се 23 показатели за заболяемост, но няма еднозначен критерий за диагностициране на Covid-19, посочи още той. България е член на Европейски център за контрол на заболяванията, който следи какво е развитието на болестта по страни. В общодостъпната схема в четири цвята България е в оранжев цвят, който е индикатор за добър контрол. Мерките, които се прилагат, обаче зависят от много неща, а не само от броя на случаите, а именно – дали са разпръснати, дали са в организирани колективи, дали са в София, или в малки населени места. 

Що се отнася до критерии за мерките в училищата, те съществуват и при различните проценти заболели се реагира различно. "Паниката е разбираема, но не помага", категоричен е Кунчев, но така или иначе не училищата са огнищата, защото там заболелите са под 0.5%.

 

Общопрактикуващите лекари: "Още няма алгоритми за работа в условия на грип и ковид"