Общество

Антиваксърството - заразата, за която няма ваксина

Пандемията от Covid-19 не е първата, която идва с голяма порция фейк нюз

Антиваксърството - заразата, за която няма ваксина

Снимка: Vox

Пандемията от Covid-19 не е първата, с която човечеството се справя трудно заради антиваксърски движения, придружени с богато количество измислици. Изследване на Британския център за борба с цифрововата омраза установи, че страниците и защитниците на антиваксърите в социални медии са спечелили още 7,7 милиона последователи в Обединеното кралство, откакто пандемията е избухнала. От организацията заявиха пред Telegraph, че “антиваксърсите групи се възползват от несигурността и страха около пандемията, за да служат на собствените си цели.“

Япония е доказателство колко пагубни могат да бъдат фалшивите новини.

През 2010 ваксината срещу човешкия папилома вирус се въвеждане в имунизационния календар и над 90% от японците  заявяват, че биха ваксинирали дъщерите си, за да ги предпазят от рак на шийката на матката. Ваксинацията обхваща над 70% от момичетата между 12 и 16-годишна възраст. През 2013 г. обаче изключително високите проценти спадат драстично – до под един процент.

Причината е повече от абсурдна – в социалните мрежи е публикуван видеоклип на млада японка, която получава гърч и твърди, че се дължи на ваксината срещу човешкия папилома вирус. То се превръща в сензация – освен, че се споделя масово от потребителите, сайтове пишат „новини“ за него, макар новина да няма, защото не е доказана връзка между ваксината и гърча. Стига се дотам, че национални медии започват да канят антиваксъри и привърженици на конспиративните теории, които разпространяват недоказани и недостоверна информация.

Японските телевизии стават съучастници в разпространението на фалшивите новини, а зрителите се доверяват безрезервно. Дотолкова, че японски родители започват да приписват на ваксината всякакви симптоми. Невежеството струва човешки животи – общественият натиск става толкова силен, че японското правителство и спира да рекламира ваксината – тя продължава да е безплатна и достъпна, но много малък процент момичета я получават.

Към днешна дата е доказано, че тя е безвредна, освен това е и напълно безплатна.  Въпреки това през 2018 в Япония от рак на шийката на матката се разболяват 13 000 жени. Това доказва, че разпространението на неверни факти може да бъде пагубно не само за психиката, но и за физическото ни здраве.

 

Доброволци към антиваксъри: "Опитните зайчета не сте вие!"