Общество

Спасяването на Кино „Космос“ в Пловдив

Да почистим кино "Космос" беше инициативата в първите няколко акции, в които се включиха доста хора. Така нареченото "чистене" прерасна в ремонт. Идеята се роди покрай станалия вече традиционен архитектурен форум в Пловдив, организиран ежегодно от Камарата на архитектите в България (КАБ) – регионална колегия Пловдив и е продължение на темата от миналата година за намеса в проблемни знакови места в града. Начинанието е и адекватно продължение на гражданската инициатива, успяла да спаси киното, връщайки публично-общинския статут на сградата. Пряко свързани сме и с архитектурния конкурс, организиран от КАБ и провел се пак като част от архитектурния форум през 2012г. За съжаление, на 30-те проекта не беше обърнато никакво внимание от страна на общината. Това ни накара да предприемем реална намеса в сградата.

Спасяването на Кино „Космос“ в Пловдив

Вече месеци наред група архитекти доброволно и безвъзмездно посвещават времето, енергията и ентусиазма си на една прекрасна кауза, към която няма как да останем безразлични. Става въпрос за грандиозното почистване  на пловдивското кино Космос (известно допреди 20 години като кино “Комсомол”) – емблема на тогавашния пловдивски културен живот и едно от важните културни средища за града през 90-те, пословично с огромния интерес към него и безкрайните опашки за билети.  За съжаление след  1999 г. съдбата му е сходна с тази на повечето киносалони из страната – превръща се в място за платени забавления – своеобразен хазарт, а киносалонът се затваря. Днес изоставената и заплашена от бавна разруха сграда на киното в центъра на Пловдив е публично-общинска собственост, която благодарение на масови граждански протести е спасена от това да бъде съборена и заменена с четириетажен  паркинг.

Почистването на кино “Космос” е само първият етап от идеите на архитектите от колектив “Космос” за бъдещето на киното, които включват възраждането му и превръщането му в място за изкуство, алтернатива на традиционните места за изкуство или просто един паметник на гражданската алтернатива.

Кулминацията на тази страхотна инициатива ще е този уикенд, на 20-21 септември, в рамките на “Нощ на музеите и галериите”, когато преобразеното и преродено за нов живот кино Космос ще отвори врати за гражданите и гостите на Пловдив.

Разговаряме с архитект Христо Гинев – представител на колектив “Космос” и един от главните виновници за случването на всичко това. 

Инициативата “Да почистим кино Космос” е първият етап от проекта „Да вдъхнем нов живот на Кино „Космос“. Разкажете ни как се роди идеята за това.
[[quote:0]]Да почистим кино "Космос" беше инициативата в първите няколко акции, в които се включиха доста хора. Така нареченото "чистене" прерасна в ремонт. Идеята се роди покрай станалия вече традиционен архитектурен форум в Пловдив, организиран ежегодно от Камарата на архитектите в България (КАБ) – регионална колегия Пловдив и е продължение на темата от миналата година за намеса в проблемни знакови места в града.
 
Начинанието е и адекватно продължение на гражданската инициатива, успяла да спаси киното, връщайки публично-общинския статут на сградата. Пряко свързани сме и с архитектурния конкурс, организиран от КАБ и провел се пак като част от архитектурния форум през 2012г. За съжаление, на 30-те проекта не беше обърнато никакво внимание от страна на общината. Това ни накара да предприемем реална намеса в сградата.
 

Защо решихте да се ангажирате с тази инициатива по ремонта на киното? Разкажете ни повече за вашата кауза. 
 
Ситуацията е такава, че трябва да покажем нагледно как сградата може да функционира отново, как може дори с доброволен труд , но след адекватна професионална експертиза да се съживяват погребани важни градски пространства, които в Пловдив не са малко.
 
Искаме да възпитаме гражданина на отношение към собствения град, към околната среда и към архитектурата. Вярваме, че с действията си предлагаме пример за гражданско участие в развитието на града, поощряваме самоинициативата и поемаме морална отговорност за състоянието на сградата. 
 
Какви са конкретните цели на доброволните ви акции?
 
Целта е да се възвърнат осакатените пространства на двете нива на фоайето.  Опитваме се да "осветлим"  и подчертаем качествата на архитектурата на сградата, които са безспорни, но загърбвани, замаскирвани от неволна  некомпетентност или умишлено.
 
Непреходните стойности имат нужда от възраждане. Трябва да съсредоточаваме вниманието на всички към такива места където талантът изобилства и кино "Космос" е открояващ се пример.
 
Разкажете ни малко повече за самата инициатива, за организацията по почистването на киното. Как се случват нещата, от къде сте тръгнали и до къде сте стигнали?
 
Първата организирана стъпка от инициативата беше през април месец. Началото се оказа шокиращо, защото се сблъскахме с неподозирани количества боклук и разрушения, въпреки че веднъж вече бяхме правили подробен оглед на сградата във връзка с архитектурния конкурс. Няколко самосвала не можеха да смогнат на чевръстите и вдъхновени доброволци.
 
През последвалите стъпки ентусиазма нарастваше лавинообразно, но и разкриващите се проблеми също. Невероятно ни се струваше колко фирми и хора откликваха за безвъзмездна подкрепа – с труд, материали, консултации. По този начин решихме основните проблеми с течовете по покрива, осигурихме ток и работеща тоалетна.
 
Определяте акция кино “Космос” като чиста проба гражданска намеса в пловдивския културен живот...
 
Ние сме граждани, които с последователните си действия ще успеят да възродят една сграда със стойностна архитектура в Пловдив  в място за култура. Киното е било културен център и ние полагаме основите то да остане такова.
 
Премиерата” на новото старо кино Космос ще е на 20 септември като част от програмата на “Нощта на музеите и галериите” в Пловдив. Как ви хрумна идеята то да е една от локациите в програмата на Нощта?
 
Нужно е да се отбележи това място като част от културната карта на града, за да излезе от забравата,  да не е вече в "задния двор", защото е ценно и необходимо.
 
Какво ще се случва там по време на Нощта? Любопитни сме. Разкажете ни малко повече.
 
Програмата е доста наситена в двете дати на "Нощта", защото сме се опитали да покажем, макар и малка част, от възможните посоки за развитие на живота във възстановените пространства.

След  десетилетие в тъмнина,  светлините от прожекционен киноапарат ще докоснат екрана в голямата зала и това ще може да се възприема от необикновено място, което ще оставя за изненада на посетителите. Организирали сме концерти и през двете вечери. Ще има и представяне на интересни български занаяти.
 
Киното ще бъде отворено и през следващите няколко месеца за най-различни дейности - срещи, лекции, изложби, концерти, който сме събрали в програма на новата уеб страница за киното.
 
Какви са очакванията ви за посещаемостта и въобще интереса към тази инициатива?
 
Съдейки по любопитството и въодушевлението на хората, които ни виждаха покрай киното през всичките месеци докато работехме, интересът ще е голям.

[[gallery]]