Общество

Австралия срещу Фейсбук, Фейсбук срещу Австралия

"Може да променят света, но това не означава, че го управляват"

Австралия срещу Фейсбук, Фейсбук срещу Австралия

Снимка: Glen Carrie/Unsplash

Какво е журналистика от обществен интерес и докъде могат да се простират правомощия на един технологичен гигант? Имат ли власт отделните правителства или империята на Зукърбърг винаги ще казва последната дума? Дали трябва да се плаща на медийните компании за съдържанието, което циркулира в най-популярната социална платформа? Това са въпросите, на които светът се опитва да намери отговор, след като американската компания Фейсбук спря да допуска новинарски материали да бъдат четени или споделяни в на Австралия.

Причината е медиен закон, с който правителството иска да накара технологичните гиганти да плащат на издателите на новини – нещо, срещу което Фейсбук и Гугъл остро възразиха. Гугъл обаче отстъпи пред заплахата да изтегли основната си търсачка от Австралия и вместо това сключи договори с някои от големите търговски издатели в страната.

От Фейсбук пък обявиха, че ограничават австралийските издатели на новинарски материали да споделят или публикуват каквото и да е съдържание, а съдържанието от международни медии вече няма да може да бъде достъпно за австралийската публика.

Това ограничение засяга 18 милиона потребители.

Първоначално, наред с новинарските, бяха блокирани и правителствените страници – включително за пожари, психично здраве, спешни служби и метеорология, както и страници за взаимопомощ, здраве, права на жените и превенция срещу домашно насилие. Това бе отчетено като грешка от страна на Фейсбук, която бързо бе поправена.

Журналистика от обществен интерес

Питър Люис, директор на австралийския мозъчен тръст Център за отговорни технологии, посочи, че паричната стойност на журналистиката от обществен интерес предстои да бъде определена. "Причината, това да е толкова, да кажем, ефимерен процес, е че никой досега не го е вършил", каза Люис пред Австралийската обществена телевизия.

"Как оценявате стойността на базирани на факти новини при отсъствие на реклама? Новините винаги са били оценявани като резултат или допълнение към количеството реклами, които медията може да продаде. Тъй като "Гугъл" и "Фейсбук" господстваха на рекламния пазар и като извадим това от уравнението, сега се опитваме да определим стойността на журналистиката от обществен интерес", добави Люис.

Правителството на Австралия посочи, че разработеният от него закон, е насочен към "изравняване на условията" между технологичните фирми и затруднените издатели, които са загубили значителни приходи от реклама през последното десетилетие.

Австралийският премиер Скот Морисън нарече ограничителните действия на компанията на Зукърбърг "толкова арогантни, колкото и разочароващи". 

"Може да променят света, но това не означава, че го управляват."

Тим О'Конър от "Амнести Интернешънъл" в Австралия заяви, че е изключително тревожно, че частна компания е готова да контролира достъпа до информация, на която хората разчитат: "Действието на Фейсбук категорично демонстрира защо позволяването на една компания да упражнява такава доминираща власт над нашата информационна екосистема застрашава правата на човека."

Появиха се и опасения, че решението на Фейсбук ще направи много по-трудно оспорването на дезинформацията, разпространявана от потребители, които цитират ненадеждни източници, а в отговор няма шанс да се посочат официални такива. На това Фейсбук отговори, че ангажиментът срещу фалшивите новини "не се е променил" и че ще продължат да насочват хората към авторитетна информация, но тя явно няма да е от местни източници, що се отнася до Австралия. 

Международната реакция

Съвсем очаквано силните международни реакции относно безпрецедентния спор между Фейсбук и Австралия не закъсняха. Политици, журналисти и граждански сдружения във Великобритания и САЩ се обединиха във виждането си, че подходът на компанията в Австралия трябва да се използва като катализатор и да ускори ходовете за овладяване на нейните правомощия в световен мащаб.

Джулиан Найт, председателят на комисията по цифрови технологии, култура, медии и спорт на британския парламент, заклейми блокирането като "действие на хулиган".

Самото правителство на Великобритания даде изявление, в което се казва, че е жизненоважно обществото да има достъп до точни новини и информация, особено по време на пандемия. "Ние насърчаваме Фейсбук и австралийското правителство да работят заедно, за да намерят решение."

Канадският министър на културата Стивън Гилбо определи хода на Фейсбук като "крайно безотговорен".

Дитмар Волф, ръководител на асоциацията на издателите на новини в Германия, заяви: "Крайно време е правителствата по целия свят да ограничат пазарната мощ на платформите."

Guardian Media Group, собственик на Guardian и Observer, определи действията на Фейсбук като опасни, защото са разчистили пътя за разпространение на дезинформация в момент, когато фактите и яснотата са изключително необходими:

"Вярваме, че журналистиката от обществен интерес трябва да бъде възможно най-широко достъпна, за да има здравословно функционираща демокрацияНие отдавна твърдим, че правителствата трябва да играят роля, когато става въпрос за установяване на справедливо и прозрачно регулиране на онлайн платформите."

 

Изтриха 70 000 акаунта от Туитър, свързани с QAnon